Sitede Ara

{%= Interview.Title %}

Kaliteli uyku yani düzenli ve yeterli uyku bireyin sağlığı açısından oldukça önemli bir yere sahiptir. Uyku fiziksel dinlenmenin yanı sıra bilişsel fonksiyonların da yenilendiği bir dönemdir. Bununla birlikte bireyin hayatını sağlıklı bir şekilde sürdürebilmesi için gereken yaşamsal bazı görevler yalnızca kaliteli uyku sırasında yerine getirilebilir. Bunları maddeler halinde sıralayacak olursak;

  • Vücuttaki şeker oranını düzenleyen hormonlar salgılanır. Eğer bu düzensiz ise bireyde şeker hastalığı oluşabilir.
  • Düzenli bir uyku sırasında büyüme hormanları salgılanır. Çocuk gelişimi için vazgeçilmezdir. Erişkinlerde ise büyüme hormonu vücudun yenilenmesi ve erken yaşlanmanın önlenmesini sağlayan en önemli hormondur. Bu nedenle uyku bozukluklarına erken yaşlanma ve ciltte kırışıklık gibi erken yaşlanma belirtileri ortaya çıkar. 
  • Metabolizmanın düzenlenmesini sağlayan hormonlar salgılanır. Yine kalitesiz uyku söz konusu ise diyet ve egzersize dirençli kilo problemi ortaya çıkabilir.
  • Hafızanın güçlü kalmasını sağlar. Çünkü uyku anında beyin kısa hafızadaki bilgileri uzun hafızaya atar. 

Uyku Bozukluklarına Yol Açan Faktörler Nelerdir?

  • Teknolojik aletler, gürültü ve ses kirliliği
  • Uyku düzeninin değişmesi
  • Kilo almak
  • Sedanter yaşam tarzı dediğimiz hareketin neredeyse hiç olmadığı bir hayatı benimsemek
  • Hastalıklar (uyku apnesi, insomnia vb.)

Doktora Hangi Durumlarda Başvurulmalı?

Uyku ile ilgili problemlerin en önemli belirtisi uykusuzluktur. Sabah yorgun ve uykusuz uyanma, gün içinde sürekli uyku halinin olması altta farklı bir nedenin yattığına işaret edebileceğinden bu tür problem yaşayan insanların doktora başvurmaları gerekmektedir. Uyku bozukluklarına yol açan faktörler arasında bahsettiğim hastalıklar da bir etkendir. Bunlar arasında en sık görülen ise uyku apnesi hastalığıdır. Uykuda solunum durması olarak tanımlayabileceğimiz bu hastalık birçok insanın yaşam kalitesini ne yazık ki olumsuz etkilemektedir. 

Uyku Testi Nedir?

Uyku bozukluklarının teşhisi için uyku laboratuvarında bulunan özel donanımlı bir odada yapılan uyku testleri, hastanın beyin dalgalarını, solunumunu, göz hareketlerini, kanındaki oksijen miktarını ve kas aktivitelerini ölçerek yapılan incelemedir.

Kimler Uyku Testi Yaptırmalıdır?

Uykudayken nefes kesiliyorsa, dirençli kilo problemi yaşanıyorsa, horlama varsa, gün içinde konsantrasyon eksikliği, yorgunluk yaşanıyorsa ve nedeni bulunamayan ritim bozukluğu, tansiyon ya da şeker hastalığı şikayetleri bulunuyorsa göğüs hastalıkları uzmanı gözetiminde uyku testi yaptırılması gerekmektedir.

Uyku Testi Nasıl Yapılır?

Uyku testi için hastanemize gelen hasta bir gece özel donanımlı odamızda misafir edilerek kendisine uyku esnasında ölçümler yapılır.  Burada Medipol’ü öne çıkaran en büyük artılardan bir tanesi kanal adını verdiğimiz uyku anında yapılan ölçümlerin sayısıdır. Her kanal farklı parametreleri hesaplar. Bu da doğru teşhis için avantaj kazandırır. 

Uyku Testi Sonrası Süreç Nasıl Devam Eder?

Uyku testi ile ölçümleri yapılan hastanın analizlerini değerlendirmek için bir konsey kurulur. Bu konseyde kulak burun boğaz hastalıkları uzmanı, nöroloji uzmanı ve göğüs hastalıkları uzmanı bulunmaktadır. Multidisipliner bir yaklaşımla hasta değerlendirildikten sonra tanı konulur ve ilgili birime yönlendirilerek tedavisine başlanır. 

Medipol Mega Üniversite Hastanesi
Prof. Dr. Muhammed Emin Akkoyunlu
Göğüs Hastalıkları Uzmanı
4 Eylül 2020