Sitede Ara

{%= Interview.Title %}

Spina bifida anne karnında oluşan, ayrık ya da açık omurga olarak tanımlanan doğumsal bir hastalıktır. Spina bifida hastalığının annenin hamilelikte folik asit isimli vitamini yeterli miktarda almamasından ya da genetik nedenlerden ötürü oluştuğu düşünülmektedir. Hastalık sonucu sinir sistemi (beyin-omurilik) ile birlikte omurgadaki açıklığın derecesine bağlı olarak idrar yolları, bağırsaklar ve kas-iskelet sistemi de etkilenmektedir. Bunun sonucunda mesane gereğinden fazla çalışmakta ve yeteri kadar esneyememektedir. Bu da idrar kaçırma ve büyük tuvaleti tutamama gibi problemlerin oluşmasına neden olur.

Mesane Pili Nedir? 

Orijinal adı Sakral Nöromodülasyon olan mesane pili, mesanede bulunan sinirlerin uyarılmasını sağlayarak uygun hastaların idrarlarını ve büyük tuvaletlerini tutabilmelerine yardımcı olan bir teknolojidir. 

Mesane Pili Öncesinde Hastalar Hangi Değerlendirmelerden Geçiriliyor?

Önceliğimiz böbrek sağlığını korumak olduğu için mesane pili takılmadan önce hasta takibinin çok iyi yapılması gerekmektedir. Bu doğrultuda hastaların böbrek fonksiyonlarını inceleyerek inatçı enfeksiyonları ve antibiyotik kullanımlarını kontrol altına almaya çalışıyoruz. Ayrıca uyguladığımız bir takım testlerle hastaların mesane fonksiyonlarını değerlendiriyoruz. 

Mesane Pili Nasıl Yerleştirilir?

Mesanenin fonksiyonu kişiden kişiye değişebildiği için hastayla ilgili tüm bulguların iyi bir şekilde değerlendirilmesi gerekmektedir. Yapılan testler sonucu uygun görülen hastaya geçici süreliğine bir cihaz yerleştirip sinirlere uyarılar gönderiyor ve doğru dönüşleri gözlemliyoruz. Sürecin olumlu gitmesinin ardından lokal anestezi altında bile yapılabilen bir operasyonla hastaya mesane pilini takıyoruz. 

Alternatif Yöntemler

Spina bifida hastalarının idrar kaçırma sorunlarına yönelik ilaçla tedavi ve botoks enjeksiyonu gibi farklı alternatif yöntemler de uygulanmaktadır. Ancak bu yöntemler her zaman işe yarayamayabiliyor.

Mesane Pili Başarı Şansı

Mesane pili teknolojisi halen çocuklarda deneme aşamasında olan bir uygulamadır. Sinir hasarı bulunan hastalarda ne yazık ki hiç sinir hasarı bulunmayanlara göre başarı şansı daha azdır. Bu tedavi yönteminin her hastaya uygun olmadığı yalnızca uygun görülenlere yapılabildiğini de unutmamak gerekmektedir. 
Medipol Mega Üniversite Hastanesi olarak alanında uzman bir ekibe sahibiz. Bu da hastalıkların teşhis ve tedavisinde bize büyük bir avantaj sağlıyor. Özellikle multidisipliner yaklaşım gerektiren hastalıklara yönelik uygulanan yöntemlerin değerlendirilmesi aşamasında ekibin önemi ortaya çıkıyor. Bu açıdan baktığımızda, iyi bir ekiple başarılı işler yapmak mümkün. 

Medipol Mega Üniversite Hastanesi
Dr. Öğr. Üyesi Vahit Güzelburç
Üroloji Uzmanı
8 Temmuz 2020