Sitede Ara

{%= Interview.Title %}

Retina Nedir?

Retina, gözün merceğinin hemen arkasında yer alan arka boşluğun  iç yüzünü örten tabakadır. Retinanın önündeki boşluğu vitreus isimli şeffaf jel doldurur. 

Retinanın Görevi nedir? 

Gözü bir fotoğraf makinasına benzetecek olursak retina fotoğraf makinesindeki filmin görevini görür. Gördüğümüz cisimlerin gözde görüntüleri retinada oluşur. Görüntümüzün tam ortasında yer alan ve en net gördüğümüz bölümün görüntüleri  retinanın en hassas bölümü olan sarı noktada oluşur. 
Görme için retinanın sağlıklı olması son derece önemlidir. Görüntülerin retina üzerine odaklanmasını sağlayan kornea ve göz merceği sağlıklı olsa da retina hasarlandığında görme azlığı ve hatta körlük meydana gelebilmektedir. 

Retina Hastalıkları Hangileridir? 

En sık gördüğümüz retina hastalıkları arasında şeker hastalığının göz tutulumu olan diyabetik retinopatiyi; retinanın damar tıkanıklıklarını; sarı noktanın yaşa bağlı hastalığını; sarı noktanın zarı ve deliğini; retinanın yırtıkları ve retinanın yerinden ayrılması durumu olan retina dekolmanını sayabiliriz. 

Retina Hastalıkları Nasıl Tedavi Edilir? 

Retina hastalıklarının tedavisinde ilaç, lazer ve ameliyat gibi yöntemler kullanılmaktadır. Ağızdan alınan veya damla ile damlatılan ilaçların retinaya ulaşması zor olduğundan retina hastalıklarında ilaçlar çoğunlukla göz içine iğne ile uygulanmaktadır. Retina hastalıklarında lazer retina yırtıklarının tedavisinde, retina yüzeyinde ortaya çıkan anormal damarların geriletilmesinde ve sarı noktanın bazı hastalıklarında kullanılabilmektedir.  Bu tedavi poliklinik koşullarında göz içine girmeden özel mercekler kullanılarak yapılmaktadır. 

Retinanın Ameliyatları Nasıl Yapılır? 

Retinanın cerrahi hastalıklarının tedavisinde göz küresinin dışına dikilen bant gibi araçlar, göz içine uygulanan gazlar ve vitrektomi gibi yöntemler kullanılmaktadır.  Bu yöntemler arasında hangisinin uygulanacağı, hastalığın cinsi, hastanın yaşı ve  genel durumu ile gözün durumuna göre karar verilmektedir. Ancak günümüzde en sık uygulanan yöntem vitrektomidir. 

Vitrektomi Ameliyatı Nasıl Yapılır? 

Vitrektomi ameliyatında göze iğne kalınlığında tüpler yerleştirilir  ve bu tüplerden alet giriş çıkışları ile retinaya müdahale edilmektedir. Hastalığın cinsine, hastanın genel durumuna, hasta ve cerrahın tercihine bağlı olarak farklı anestezi çeşitleri kullanılabilir. Başka hastalıkları sebebiyle genel anestezi alması sakıncalı olan hastalarda hastaya sakinleştirici verilerek ve göz uyuşturularak da ameliyat gerçekleştirilebilir. 

Vitrektomi Ameliyatı Öncesi ve Sonrasında Neler Yapılmalıdır? 

Vitrektomi ameliyatı öncesi kan sulandırıcı ilaçların geçici bir sure kesilmesi veya değiştirilmesi  gerekebilir. Altta yatan hastalığın çeşidi ile ilişkili olarak ameliyatta gözün içine silikon veya gaz gibi maddeler konulduğunda ameliyat sonrasında belirli bir sure belli bir pozisyonda yatmak gerekebilir. Gaz kullanılan hastaların bir süre uçağa binmeleri ve yüksek  rakımlı yerlere gitmeleri sakıncalıdır. 

Vitrektomi Ameliyatı ile Tedavi Edilen Hastalıklar Nelerdir?

Retinanın cerrahi müdahale ile tedavi edilen en sık hastalıkları: 

  • Retinanın önündeki vitreus boşluğuna kanamalara yol açan şeker hastalığı veya damar tıkanması gibi retinanın damarlarını bozan hastalıklar
  • Retinanın yerinden ayrılması durumu (retina dekolmanı)
  • Sarı noktanın cerrahi hastalıkları: Sarı noktanın deliği (maküla holü), sarı noktanın üzerini örten zar (epiretinal membran),  sarı noktanın vitreus jeli tarafından çekiştirilmesi(vitreomaküler traksyon) durumudur. 

Retina hastalıkları dışında;

  • Problemli katarakt cerrahisi  sırasında kataraktın gözden uzaklaştırılamamış olması 
  • Takılan yapay merceklerin kayması 
  • Göz içi mikrobik enfeksiyonları 
  • Göz içinde yabancı cisim  giren veya göz içi kanamaya yol açan göz travmaları gibi durumlar da vitrektomi ameliyatı ile tedavi edilmektedir. 

Vitrektomi Riskli Bir Ameliyat mıdır? Vitrektomi Ameliyatı Sonrası Görme Düzelir mi?

Öncelikle şunun altını çizmek gerekir. Vitrektomi ameliyatının uygulandığı hastalıkların hemen tamamı tedavi edilmedikleri taktirde ciddi görme kayıplarına ve bazen körlüğe sebep olabilen durumlardır. Vitrektomi cerrahisine ait cihaz ve tekniklerdeki gelişmeler sayesinde de tecrübeli ellerde bu riskler giderek azalmaktadır. Vitrektomi ameliyatı sonrası elde edilecek görme keskinliğinin seviyesi hastalığın çeşidi ,ağırlığı ve süresi ile ilişkilidir. Ancak çoğunlukla  ameliyat sonrasında görme artmaktadır.


Doç. Dr. Sevil Arı Yaylalı 
Göz Hastalıkları Uzmanı
Koşuyolu İstanbul Medipol Hastanesi / Çamlıca Medipol Üniversitesi Hastanesi / Pendik Medipol Üniversitesi Hastanesi
2 Kasım 2020