Sitede Ara

{%= Interview.Title %}

Katarakt Belirtileri Nelerdir?

Katarakt belirtileri arasında sıklıkla; bulanık görme, ışığın fazla ya da yetersiz olduğu durumlarda görmede zorluk, renklerde solukluk, kontrast kaybı, gözlerde yorgunluk, baş ağrısı, yakını gözlüksüz görmede iyileşme, gece görüşünde azalma ve çift görme sayılabilir.

Kataraktı Neler Tetikleyebilir?

Kataraktın nedenleri arasında en önemli risk faktörü yaştır. Yaşa bağlı (senil) kataraktlar en sık gördüğümüz katarakt tipini oluşturmaktadır. Ancak yenidoğanlarda görülen konjenital katarakt da mutlaka erken dönemde tespit edilmeli ve gerektiğinde tedavi edilmelidir. Yenidoğan kataraktları; anne karnında geçirilen enfeksiyonlarla, genetik nedenlerle, krozomal anomalilerle beraber görülebilmektedir. Erken dönemde katarakt gelişimine sebep olabilecek diğer faktörler ise; özellikle kontrolsüz Diyabet varlığı, göze alınan travmalar, başka nedenlerle uzun süre kortizon içeren sistemik ilaçlar veya göz damlası kullanımıdır.

Katarakt Ne Zaman Ameliyat Edilmelidir?

Her katarakt hemen tedavi edilmeli diye kesin bir kural yoktur. Burada hastanın şikayetleri, mesleği ve sosyal yaşamında yaşadığı zorluklar belirleyicidir. Eğer görme kaybı mevcutsa, kontrast algısı düşmüşse, çift görme, ışıklarda dağılmalar oluyorsa katarakt tedavi edilmelidir.

Katarakt Ameliyatını Geciktirmenin Bir Zararı Var Mıdır?

Katarakt ameliyatı halk arasında lazerle diye bilinen yöntem olan fako tekniği ile yapılmaktadır. Fako tekniğinde ultrasonik dalgalar sayesinde lens küçük parçalara ayrılmakta ve temizlenmektedir. Çok ertelenmiş ve sertleşmiş-olgunlaşmış kataraktlarda; göz içinde uygulanan bu ultrasonik güç daha uzun ve şiddetli olmaktadır. Bu da ameliyat süresinin uzamasına, ameliyat sonrasında korneal ödem vb sorunlara yol açmaktadır. Ayrıca çok bekletilmiş ve kapsül içinde şişmiş bir lens öne doğru bombeleşerek glokoma yani göz tansiyonuna sebep olabilmektedir.

Katarakt Ameliyatından Sonra Hastanede Yatmak Gerekir Mi?

Ameliyat sonrasında hastanede yatış gerekmemektedir, hasta; birkaç saat içinde taburcu edilmekte ve ertesi gün kontrole çağrılmaktadır.

Katarakt Ameliyatı Sonrasında Ne Kadar Süre İlaç Kullanılmaktadır?

Hastaların ortalama bir ay süre boyunca antibiyotik ve kortizonlu göz damlaları kullanmaları gerekmektedir.

Hastanın İki Gözüne Aynı Gün Katarakt Ameliyatı Yapılabilir Mi?

Hem enfeksiyon riski nedeniyle hem de ülkemizde sağlık bakanlığı genelgeleri gereğince aynı gün yapılmamaktadır. Birkaç gün arayla yapılabilmektedir.

Ameliyattan Ne Kadar Süre Sonra Banyo Yapılabilir?

Ameliyattan sonra en az 3 gün süreyle banyo yapmayı ve göz içerisine su gelecek şekilde yüz yıkamayı önermiyoruz.

Katarakt Ameliyatından Sonra Gözlük Kullanmak Gerekir Mi?

Katarakt ameliyatında göz içerisine koyulacak merceğin markası, gücü ve dizaynına; ameliyat öncesinde yapılan detaylı muayeneler, hasta beklentileri ve biyometri dediğimiz lens gücünü hesaplayan testlerle karar verilmektedir. Her geçen sene gelişen teknolojiyle beraber çok sayıda farklı dizayna sahip göz içi mercekleri mevcuttur. Bunlar kabaca; monofokal yani tek odaklı, EDOF yani uzak-ara mesafe ve multifokal (trifokal) yani çok odaklı merceklerdir. Tek odaklı merceklerde ameliyat sonrası uzak görüş net olmakla birlikte yakın mesafe için okuma gözlüğü kullanmak gerekmektedir. EDOF yani uzak-ara mesafe lensler ise daha çok ofis ortamında özellikle bilgisayar mesafesi diyebileceğimiz 45-50 cm ve daha uzak mesafeler için geliştirilmiştir. Hastalar bu lenslerle yakın mesafede de büyük oranda gözlükten bağımsız olmakla birlikte detaylı yakın mesafe işlerde okuma gözlüğü kullanması gerekebilmektedir. Trifokal lenslerde ise yakın orta ve uzak mesafe odaklar mevcuttur. Hastalar özellikle yakın mesafe olarak tabir edebileceğimiz 30-35 cm'de daha görüşe sahip olabilmektedir. Bu lenslere; hastalar detaylı muayene edildikten ve hasta beklentileri detaylıca konuşulduktan sonra karar verilmektedir.

Katarakt Ameliyatının Ardından Nelere Dikkat Edilmelidir?

Katarakt ameliyatı sonrasında; operasyon uygulanan göz bandajlanmakta ve ilk gün gözün kapalı kalması istenmektedir. Hastalar hekim tarafından reçete edilen ilaçları mutlaka dikkatle kullanmalıdır. Kornea kesileri dikişsiz kapatıldığı için hastalar gözünü ovalamamalı ve yüzüstü yatmaktan kaçınmalıdır. En az 3 gün su ile temastan kaçınılmalı, gerekli durumlarda göz kapatılarak yıkanılmalıdır. Doktorunuz tarafından önerilen kontrol muayeneleri aksatılmamalıdır.

Katarakt Tedavi Edildikten Sonra Kendini Yeniler Mi?

Katarakt gelişen gözün kendi lensi operasyon sırasında temizlendiği ve yerine yapay saydam bir lens konduğu için katarakt tekrarlamaz. 

Kataraktın Özelliği Ameliyat Başarısını Etkiler Mi?

İlerlemiş bir kataraktta ameliyat öncesi yapılan değerlendirmelerde göz arkası retina tabakası net olarak değerlendirilemeyebilir. Bu nedenle hastada var olan göz tansiyonu (glokom), sarı nokta hastalığı, diayabete bağlı göz arkasında kanamalar atlanabilir. Ayrıca ilerlemiş kataraktlarda göz merceğini asan bağlar zayıflamakta ameliyat sırasında bazı problemler ortaya çıkabilmektedir. Ayrıca ameliyat süresi uzamaktadır.

Medipol Üniversitesi Çamlıca Hastanesi
Op. Dr. Sezer Hacıağaoğlu
Göz Hastalıkları
11 Şubat 2020