Sitede Ara

{%= Interview.Title %}

Ritim Bozukluklarında Kateter Ablasyon Tedavisi Nedir?

Ablasyon, ritim bozukluklarının yakılarak veya dondurularak yapıldığı bir tedavi yöntemidir. 

Kateter Ablasyon Tedavisi Nasıl Uygulanmaktadır?

Elektrofizyolojik çalışma sistemi ve fluoroskopi cihazı (anjiyo cihazı) olan özel laboratuvarlarda yaptığımız ablasyon tedavisinde hastanın kasık bölgesini lokal anesteziyle uyuşturup, kateter dediğimiz uzun kablolarla damar içinden kalbe ulaşıyoruz. Kateterler yardımıyla kalpte çarpıntının oluşmasını sağladıktan sonra yakarak veya dondurarak işlemi sonlandırıyoruz. 

Kateter Ablasyon Tedavisi Kimlere Uygulanır?

Ablasyon tedavisini ritim bozukluğu bulunan ve çoğunlukla ilaç tedavisine dirençli hastalara gerçekleştiriyoruz. Çarpıntıya neden olan taşikardiler (supraventriküler taşikardiler, atriyal flutter, ventriküler taşikardiler), atriyal fibrilasyon, ekstrasistoller (erken atımlar) ve Wolff Parkinson White (WPW) Sendromu tedavisinde de ablasyon tedavisi uyguluyoruz.

Kateter Ablasyon Tedavisi Her Yaştan Hastaya Uygulanabilir Mi?

Ablasyon tedavisi her yaştan hastaya başarıyla uygulanabilen bir yöntemdir.

Kateter Ablasyon Uygulaması Ne Kadar Sürmektedir?

Ablasyon genellikle ortalama bir saat süren bir işlemdir. Ancak çarpıntının türüne göre bu süre daha kısa veya daha uzun olabilir.

Kateter Ablasyon Tedavisinin Avantajları Nelerdir?

Ablasyon işleminin en önemli avantajı hastaların çoğunda tam iyileşme sağlamasıdır. İyileşme süresi kısadır. Hastalarımızın birçoğunu aynı gün taburcu ediyoruz. Nadiren bazı hastalarımızı bir gece hastanemizde misafir edip kontrollerini sağladıktan sonra evine yolluyoruz. Ayrıca ablasyon işleminden sonra hastaların kısa sürede günlük hayatına dönmesi de büyük avantajdır.

Medipol Mega Üniversite Hastanesinin Tedavideki Artıları Nelerdir?

Medipol’ün multidisipliner bir üniversite hastanesi olması en büyük özelliklerin başında geliyor. Bünyesinde alanında uzman akademik bir kadro ve tecrübeli sağlık personeli bulundurması da bir diğer özellik olarak ön plana çıkıyor. Dünya standartlarındaki yüksek teknolojik donanımı, kaliteli sağlık hizmeti ve hastalarına sağladığı konfor dikkat çeken özelliklerdendir.  

Medipol Mega Üniversite Hastanesi
Prof. Dr. Fethi Kılıçaslan
Kardiyoloji Uzmanı
28 Şubat 2019