Sitede Ara

{%= Interview.Title %}

Prostat Nedir?

Prostat mesane ile erkek üreme organı arasında yer alan ve yaşla bağlantılı olarak büyüme eğilimli olan ceviz büyüklüğünde bir salgı bezidir.

Prostatın Görevi Nedir? 

Prostatın iki görevi vardır. Bunlar idrar yolunu açıp kapatmak ve üreme işlemine yardımcı olmaktır.  

İyi Huylu Prostat Büyümesi Nedir?

Erkeklerde yaşla birlikte prostatın büyümesi olarak tanımlayabiliriz. Büyüyen prostat üretrayı tıkayarak idrar yapmayı güçleştirir. Belirtileri ise;

  • Gece idrara kalkma
  • Gündüz sık idrara gitme 
  • İdrara zor yetişme 
  • İdrara başlarken bekleme 
  • İnce ve kesintili idrar 
  • İdrar sonunda damlama

İyi Huylu Prostat Büyümesi Nasıl Teşhis Edilir?

Hastanın öyküsünü dinledikten sonra elle muayene sırasında prostatın büyüklüğünü anlayabiliriz. İdrar testi olarak adlandırılan bir işlemle hastanın ne kadar ve nasıl idrar yaptığını ölçebiliriz. Diğer tanı yöntemleri arasında ultrasonu söyleyebiliriz. Bu yöntem ile prostatın büyüklüğünü görüntüleyebiliriz. Bir başka yöntem ise aletler yardımı ile idrar yoluna girip prostatın büyüklüğüne bakabiliriz. 

İyi Huylu Prostat Büyümesi Tedavisi Nasıl Yapılır?

İyi huylu prostat büyümesinin tedavisi; hastanın yaşına, genel durumuna ve semptomlarına göre değişmektedir. Önceliğimiz genellikle ilaç tedavisine yöneliktir. İdrar yolunu açmaya yardımcı olan ilaçlarlar kullanarak hastanın rahatlamasını sağlıyoruz. Ayrıca uzun vadede prostatın küçülmesini sağlayan ilaçlar da kullanıyoruz. Eğer prostatta küçülme görülmez ise cerrahi müdahale ile hastayı tedavi ediyoruz.

İyi Huylu Prostat Büyümesinin Nedenleri Nelerdir?  

İyi huylu prostat büyümesindeki etkenler yaş ve testosteron hormonudur. 

İyi Huylu Prostat Büyümesinden Korunma Yolları Nelerdir?

Birçok hastalıkta olduğu gibi iyi huylu prostat büyümesinden korunmada da en etken yol erken teşhistir. Erkeklerin, özellikle ailesinde prostat problemi olanların 40, olmayanların ise 50 yaşından sonra mutlaka düzenli olarak doktor kontrollerini yaptırmaları gerekmektedir.
 

Medipol Üniversitesi Esenler Hastanesi
Op. Dr. Nuh Aldemir 
Üroloji Uzmanı
1 Ekim 2019