Sitede Ara

{%= Interview.Title %}

Gözyaşı Kanal Tıkanıklığı Nedir?

Gözyaşını göz yüzeyinden toplayıp burun içerisine kadar uzanan kanallara gözyaşı kanalları diyoruz. Doğuştan veya sonradan tıkanıklık gerçekleşebiliyor. Gözyaşına açılan deliklerden buruna uzanan noktaya kadar herhangi bir seviyede bu tıkanıklıkları görebilmekteyiz. 

Gözyaşı Kanal Tıkanıklığı Teşhis ve Tedavisi Nasıl Yapılır?

Bebeklerde sulanma ve çapaklanma belirtileri varsa gözyaşı tıkanıklığı testi ile rahatsızlığı tespit ediyoruz. Teşhisin konulmasıyla birlikte ilk aylarda annelere masaj öneriyoruz. Bunun doğru bir şekilde yapılması çok önemlidir. Masaj doğru yapılmadığında ya da masaja rağmen tıkanıklık açılmadığında sondalama işlemini uyguluyoruz.  Kesi ve dikiş uygulanmadan yapılan operasyonla gözyaşı kanalının başlangıç noktasına sondayla girip kanalın tıkalı olduğu yere kadar ilerleyip tıkanıklığı açıyoruz. Tabii istisnaların da olduğunu belirtmekte fayda var. Sondayla açılamayan tıkanıklar için ileri evrelerde daha komplike işlemlere ihtiyaç duyulabiliyor.  Bir yaş öncesinde tıkanıklığın masajla giderilmesini sağlıyoruz.  1-2 yaş arasında başarı oranı yüksek olduğundan sondalama işlemini uyguluyoruz. 
Erişkinlerde ise gözyaşı kanalları zamanla daralabiliyor. Nadiren de olsa; travmalar, tümörler veya radyasyon tedavileri bu duruma neden olabiliyor. Gözyaşı tıkanıklığı olan hastayı değerlendirip kendisine nasıl bir operasyon uygulayacağımıza karar veriyoruz. Uyguladığımız üç yöntem bulunmakta;

  • Birincisi bizim de tercih ettiğimiz olan, “Klasik görerek yapma” işlemi. Küçük bir kesi açarak tıkanmış kanalı onarıyoruz. Operasyonun doğru ellerde yapıldığında başarılı olma şansı da artıyor.
  • İkincisi endoskop yardımıyla yapılan işlem. Bunu daha çok kulak burun boğaz doktorları uyguluyor. 
  • Üçüncüsü ise lazerle yapılan operasyonlar. Fakat bu işlemde tıkanıklığın tekrarlama olasılığı yüksek olduğundan birçok hekim artık bu yönteme başvurmuyor. 

Medipol Üniversitesi Çamlıca Hastanesi
Prof. Dr. Didem Serin
Göz Hastalıkları Uzmanı
18 Nisan 2019