Sitede Ara

{%= Interview.Title %}

Glokom (Göz tansiyonu) nedir?

Göz içi basıncının sıklıkla yükselmesi nedeniyle görme sinirinin zarar görmesi sonucu oluşan hastalıktır. Halk arasında göz tansiyonu olarak tanımlanan Glokom genellikle belirti vermeyen sinsi bir hastalıktır. Glokom tedavi edilmezse maalesef körlük kaçınılmaz sondur. Dünya körlük nedenleri arasında ikinci sırada bulunan bu hastalık aynı zamanda önlenebilir körlük nedenleri içinde birinci sıradadır.

Glokom (Göz tansiyonu) kimlerde görülür?

Ailesinde Glokom (göz tansyonu) teşhisi konmuş birinci derece kan bağı olan bireyler bulunan kişilerin düzenli olarak göz kontrollerini yaptırmaları önemlidir. Glokom (göz tansyonu) riski kırk yaş sonrasında, diyabet hastalarında, migreni olanlarda, miyoplarda ve hipertansiyon problemi olan bireylerde daha fazladır. Yaşla birlikte glokom riski artmaktadır ama genetik yatkınlık varsa erken yaşlarda da görülebilir. 

Glokomdan (Göz tansiyonu) korunmak için ne yapmalıyız?

Belirti vermeyen sinsi bir hastalık olan Glokom’da erken teşhis çok önemlidir. Bu nedenle mutlaka rutin göz muayenesi yapılması gerekmektedir. Bu kontroller esnasında detaylı bir tarama yapılacağı için hastalık da saptanabilmekte ve gerekli tedaviye başlanabilmektedir. Ancak ileri seviyeye ulaşan hastalığın tedavisi ise çok zordur. Oluşan hasarın geriye dönmesi ne yazık ki mümkün değildir. Bu gibi durumlarda ancak gözde oluşmuş hasarın ilerlemesi durdurulabilir. 
Glokom’da hastalığın seviyesine bağlı olarak tedavi yöntemleri uygulanmaktadır. Cerrahi tedaviye geçmeden önce ilaçlara şans vermek gerekir. Damlalar yeterli olmazsa lazer ve cerrahi seçeneklerini değerlendirilir. Göz içi basıncını düşürmeye yönelik yapılan bu uygulamalar ile hastanın glokomun yol açacağı görme problemlerinden korunmasına yardımcı olunabilir.
Sonuç olarak, sinsi ilerleyen ve sonuçta körlüğe yol açabilen Glokoma (göz tansyonu) karşı insanların bilinçli olması önemlidir. Yapılan göz kontrolleri sayesinde eğer Glokom saptanırsa erken evrede müdahale şansıyla hastalık tedavi edilebilir. 

Medipol Mega Üniversite Hastanesi
Prof. Dr. Mehmet Selim Kocabora 
Göz Hastalıkları Uzmanı
23 Temmuz 2019