Sitede Ara

{%= Interview.Title %}

Geniz Eti ve Bademcik Nedir?

Geniz eti ve bademcikler doğumda var olan ve vücudun savunmasında görev alan organlardır. Doğum sonrası boyutları küçük olup erken çocukluk döneminde boyutları artar. Geniz eti ve bademcik enfeksiyonları çocuk yaşlarda doktora en sık başvuru nedenini oluşturur. Ülkemizde ve dünyada çocuklara yapılan ameliyatlar içerisinde geniz eti ve bademcik ameliyatı en sık rastlananlar arasındadır.

Geniz Eti ve Bademcik Muayenesi Nasıl yapılır?

Bademciklerin muayenesi çok kolay olup hasta ağzını açtığı zaman küçük bir ışık kaynağı ile ağız içerisindeki bademcikleri görmek mümkündür. Geniz etini muayene etmek için ise burun içerisinden küçük bir kamera yardımı ile burun deliklerinin arkasından geniz etini görebiliyoruz. Kamera ile baktırmayan hastalarda röntgen filmi ile de geniz etinin boyutlarını görmek mümkündür.

Geniz Eti Yetişkinlerde Görülür Mü?

Geniz eti doğum sırasında var olan ve erken çocukluk yaşlarda boyutları artan bir organdır. 8-10 yaşından sonra boyutları küçülür ve erişkin yaşlara doğru kaybolur. Erişkin bir hastada geniz eti görüldüğünde bunun bir geniz bölgesinde yerleşmiş kanser olabileceğinden şüphelenip mutlaka biyopsi ile değerlendirilmesi gerekmektedir. 

Geniz Eti Enfeksiyonlarının Belirtisi Nelerdir?

Geniz eti enfeksiyonları hastalarda burun tıkanıklığı, geniz akıntısı, öksürük, ateş ve orta kulak iltihabına neden olabilir. Yine geniz etinin büyük olması horlama, ağız açık uyuma, uykuda nefes durması, konuşma bozukluğu, çene gelişiminde bozulmalara ve kulakta sıvı birikimine bağlı işitme azlığına neden olabilir. Özellikle çocuk hastalarda horlama, uykuda nefes durması ve kulakta sıvı birikimine bağlı gelişen işitme kaybı çocuğun dikkat eksikliği, gelişme geriliği ve okul başarısında düşmeye neden olduğu gösterilmiştir.  Sık enfeksiyon geçiren, horlama, uykuda nefes durması ve kulakta sıvı birikimi olan hastalara geniz eti ameliyatını öneriyoruz.

Geniz Eti Ameliyatları Her Hastaya Önerilir mi?

Bazı hastalar var ki bunlara geniz eti ameliyatı kesinlikle önerilmemektedir. Kanama pıhtılaşma problemi olan hastalara, damak yarığı olanlara ve velofarengeal yetmezlik dediğimiz damakta yetmezliğine bağlı yiyecek ve içeceklerin burundan kaçak yaptığı hastalara geniz eti ameliyatı önerilmemektedir. 

Bademcikler Hangi Problemlere Neden Olur?

Bademcikler hastalarda başlıca iki problem oluşturur. Birincisi bademcik enfeksiyonuna bağlı boğaz ağrısı, yutma güçlüğü, ateş, ağız kokusu, boyunda şişlik,  halsizlik, eklem ağrıları gibi şikayetler; ikincisi bademciklerin büyük olmasına bağlı horlama, ağız açık uyuma, uykuda nefes durması, konuşma ve yeme bozukluğudur. 

Bademcik Enfeksiyonu Nasıl Tedavi Edilir?

Bademcik enfeksiyonunun tedavisinde antibiyotik, ağrı kesici, ateş düşürücü ilaçlar kullanıyoruz.  Yılda 4-5 defa yüksek ateşli bademcik enfeksiyonu geçiren, bademcik etrafında apse gelişen, horlama, ağız açık uyuma, uykuda nefes durması gibi problem yaşayan hastalara bademcik ameliyatını öneriyoruz. Bazı hastalarda bademcik üzerinde yemek artıklarının oluşturduğu bademcik taşlarına bağlı rahatsız edici ağız kokusunu ortadan kaldırmak için yine bademcik ameliyatını öneriyoruz. Özellikle erişkin yaşta sigara ve alkol kullanan hastalarda tek taraflı bademcik büyümesi, bademciklerin üzerinde iyileşmeyen yara ve ağrı olması durumunda olası bir bademcik kanserinden şüphelenip biyopsi alınması gerekmektedir. 

Geniz Eti ve Bademcik Operasyonları ve Sonrasında Neler Yapılıyor?

Ameliyat hazırlığında hasta erişkin ise kendisi ile çocuk ise ebeveynleri ile ameliyat ve sonraki süreç konusunda konuşup olası riskler ve yararlar anlatılarak aydınlatılmış onam alıyoruz. Ameliyat genel anestezi ile yapılacağı için hastanın enfeksiyonun geçmiş olması gerekiyor. Kan tahlili ve akciğer filmi normal olan hastaları ameliyata alıyoruz. Ameliyat ağız içerisinden yapılıyor ve yaklaşık 30-40 dakika sürüyor. Medipol Mega Üniversite Hastanesinde klasik yöntem, Kolatör ve Themal Welding yöntemleri ile geniz eti bademcik ameliyatlarını yapabiliyoruz. Ameliyat sonrası dönemde hastalara 10 günlük yumuşak ve ılık diyet öneriyoruz. Birkaç gün süren ağrı olabileceği için ağrı kesici kullanmasını öneriyoruz. En önemlisi ameliyat sonrası kanama açısından dikkatli olmaları, ufak bir kanama durumunda bizimle irtibat kurmalarını, yoğun kanama durumunda ise mutlaka hastaneye gelmeleri gerektiği konusunda uyarılarımızı yapıyruz.

Medipol Mega Üniversite Hastanesi
Op. Dr. Bahtiyar Hamit
Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı
2 Eylül 2019