Sitede Ara

{%= Interview.Title %}

Anal Bölge Hastalıkları Nedir?

Sindirim sisteminin son kısmı olan anal bölgede meydana gelen problemlere kısaca anal bölge hastalıkları denmektedir. B bölgede sık karşılaştığımız rahatsızlıklar ise;  hemoroid, perinal fistül ve anal fissürdür.  
Hemoroid: Anal bölgede bulunan toplardamarların zamanla şişmesi sonucu oluşur. Hastalığın nedenleri ise;

  • Kabızlık
  • Gebelik
  • Kilo
  • Bağırsak rahatsızlıkları

Yukarıda saydığımız nedenlerle oluşan hemoroidin belirtileri ise; 

  • Anüste kaşıntı
  • Anüs bölgesinde ağrı ve şişlik
  • Bölgede akıntı
  • Dışkıda kan

Hemoroid Kaç Evreden Oluşur?

Hemoroidi dört evre ile sınıflandırıyoruz. Bir ve ikinci evrede hastalardan beslenme alışkanlıklarını değiştirmeleri ve yeterli miktarda su tüketerek kabız olmalarını önlemeleri gibi hayatlarında değişiklikler yapmalarını istiyoruz.  Eğer hastalık üçüncü ve dördüncü evredeyse o zaman cerrahi yöntemleri devreye sokuyoruz. Bunlar; lazer, longo ya da bildiğimiz klasik yöntemdir.
Anal fissür: Uzun süre kabızlığa bağlı oluşan yırtılmalar olarak tanımlayabiliriz. Hastalığın başlıca belirtileri makatta ağrı ve kanamadır. Anal fissür tanısı konan hastalarımıza hemoroitte olduğu gibi hayat tarzlarında değişiklikler yapmalarını tavsiye ediyoruz. Bunun yanı sıra medical tedavi yöntemleri uyguluyoruz. Eğer hastalık medical tedaviye yanıt vermiyorsa cerrahi yöntemle müdahale ediyoruz. Cerrahi sonrası hastalarımız aynı gün içinde taburcu olabiliyorlar.  
Perianal Fistül: Perianal fistül için anal kanalla perianal deri arasında oluşan bir tüneldir diyebiliriz.  Deride akıntı ve şişlikle kendini gösteren hastalığın tek tedavi yöntemi cerrahidir. 

Anal Bölge Hastalıklarından Korunma Yolları Nelerdir?

Anal bölge hastalıklarının oluşumunu hayat tarzınızda yapacağınız değişikliklerle önleyebilirsiniz. Düzenli ve sağlıklı beslenme, gelen tuvaleti ertelememe ve yeterli miktarda su içmek hastalıktan korunma açısından önemlidir.   

Medipol Üniversitesi Çamlıca Hastanesi
Op. Dr. Refik Bademci 
Genel Cerrahi Uzmanı 
8 Nisan 2019