Sitede Ara

Uyku Bozuklukları ve Uyku Laboratuvarı

{%= Faq.Title %}

Uyku Bozukluğu Nedir? 

Uyku canlı hayatının sürdürülebilmesi için yaşamsal bir öneme sahiptir. Beyin hafıza düzenlemesini uyku esnasında sağlamaktadır. Çocukların büyümesi için veya yaşlanmanın geciktirilmesi için gerekli olan hormon dengesi yine uyku anında düzenlenmektedir. Bununla beraber şeker hastalığından korunmak için ortaya çıkan hormonlar bu dönemde salgılanmaktadır. Uyku eğer yeteri kadar alınmazsa zamanla sağlığı ve gelişimi etkileyebilecek bir takım problemler de ortaya çıkmaktadır. Dünya Sağlık Örgütü'nün yaptığı çalışmada seksen yedi ayrı uyku bozukluğu saptanmıştır. 

Uyku Bozukluğu Hangi Semptomlarla Ortaya Çıkıyor?

Uykunun yapısındaki herhangi bir bozukluk yani bu saydığımız seksen yedi ayrı hastalıktan herhangi bir tanesi varsa bile ilk ortaya çıkacak ve herkeste ortak olarak görülen bozukluk sabahları yorgun ve uykusuz uyanmaktadır. Bununla beraber gece horlamaları, gün içerisinde gelen uyuma isteği de belirtiler arasındadır. 

Uyku bozukluğunda insanları yanıltan en önemli şeylerden bir tanesi hastaların başını yastığa koyduğu gibi uyumasıdır. Bunun nedenlerinden bir tanesi uyku açlığıdır. Gece horlama, nefes kesilmesi gibi problemler uyuyan insan tarafından algılanamamaktadır. Fakat uyku ne kadar uzun sürse de uyanıldığında yorgunluk ve uykusuzluk olabilmektedir. Bu nedenle aslında mesele uykuya dalınması ve uykunun kesintisiz sabaha kadar devam etmesi değildir. Uyku yapısının bozukluğudur. Bazı hastalar ise uykuya dalmakta problem yaşamaktadır. Bu da oldukça önemli bir durumdur.  

Uyku Bozukluğu Çocuklarda Görülür mü?

Uyku hastalıkları çocuklarda yoğun bir şekilde görülmektedir. Çocuklarda oluşturduğu hasar maalesef erişkinlerdekinden biraz daha yoğun olarak ortaya çıkmaktadır. Her şeyden önemlisi büyüme ve gelişme geriliği yaşanmaktadır. Eğer bir çocukta dikkat dağınıklığı, konsantrasyon eksikliği, uyum problemi (bir kısmı psikolojik ve organik değil) maalesef uykuya bağlı aşılamamış, anlaşılamamış problemlere dayalı olarak ortaya çıkmış olduğunu görmekteyiz. 

Aileler Çocuklarında Nelere Dikkat Etmelidir?

Çocuklarda eğer konsantrasyon bozukluğu, hafızada problemler yaşanıyorsa, gelişme geriliği söz konusuysa, yeme bozukluğu varsa uykuya dikkat edilmelidir. Uyku sırasında horlama, nefes durması, gün içerisinde sürekli uykuya dalma gibi problemleri ailelerin iyi gözlenmesi ve konuyla ilgili olarak uzmana başvurmaları gerekmektedir. 

Uyku Bozukluğu Nelere Yol Açar? 

Uyku bozukluğu varsa erken yaşlanma olasıdır. Hafızada zayıflama ve konsantrasyon eksikliği ortaya çıkmaktadır.  Ayrıca duygusal durum bozuklukları meydana gelmektedir. Yani aşırı sinirlilik, aşırı stres gibi reaksiyonlar oluşabilmektedir. Uyku bozukluğu depresyonun en önemli nedenlerinden bir tanesidir. Diyabet, tansiyon ve kalp damar hastalıkları gibi ciddi riskler de oluşabilmektedir. Eğer dikkat ve el becerisi gereken bir iş (vinç operatörlüğü, doktorluk vb.) yapılıyor ise bu işlevlerin çok daha rahat bir şekilde meydana getirilemeyeceği, kaza riskinin yüksek olduğu ve başarı şansının düşük olduğunu çok net bir şekilde çalışmalar göstermiş durumdadır. Ne yazık ki uyku bozukları varsa çok minimal hatalar bazen ölümcül sonuçlara neden olmaktadır. 

Uyku Bozukluğu Nasıl Teşhis Edilir?

Uyku bozukluklarının teşhisi için özel donanımlı bir odada yapılan uyku testleri, hastanın beyin dalgalarını, solunumunu, göz hareketlerini, kanındaki oksijen miktarını ve kas aktivitelerini ölçerek yapılan incelemedir.

Uyku testi için hasta bir gece uyku laboratuvarında misafir edilmektedir. Uyku süresince hastanın nasıl uyduğuna dair bazı ölçümlemeler yapılmaktadır. Yapılan ölçümlemeler doğrultusunda uzman doktorlar tarafından bir değerlendirme yapılarak bozukluğun kaynağı tespit edilir. Hastanın uyuması için genel anestezi uygulanmamaktadır. Süreç tamamen doğal olarak ilerletilmekte, hasta sabah uyandığında günlük hayatına dönmektedir.

Kimler Uyku Testi Yaptırmalıdır?

Uykudayken nefesi kesiliyormuş gibi hissedenler, dirençli kilo problemi yaşayanlar, horlama problemi olanlar, gün içinde konsantrasyon eksikliği, yorgunluk yaşayanlar; nedeni bulunamayan ritim bozukluğu, tansiyon ya da şeker hastalığı olanlar göğüs hastalıkları uzmanı gözetiminde uyku testi yaptırmalıdır.

Uyku Testi Nasıl Değerlendirilir?

Uyku esnasında kayıt altına alınan sonuçlar otuz saniyelik dilimlerle okunmaktadır. Burada içinde EMG, EKG bulunan toplam altmış dört adet parametre bulunmaktadır. Tüm bu parametreler uzman doktor tarafından titizlikle değerlendirilmektedir. Ne yazık ki Türkiye'deki en büyük problemlerden bir tanesi test sonuçlarının gerekli hassasiyetle değerlendirilmemesidir. Bu da hastalığı doğru tanıyama ve doğru teşhisi koyamamaya neden olmaktadır. Bu nedenle uyku testinin akredite olmuş multidisipliner bir hastanede yaptırılması son derece önemlidir. Bu nedenle merdiven altı tabir edilen yerlerde yapılan bazı müdahaleleri maalesef geri çevirmek de mümkün olmamaktadır. Medipol’de sonuçların değerlendirme aşamasını farklı branş doktorlarının yer aldığı konseyde yapmaktayız. Konseyde hastayı beraber değerlendirerek, eldeki veriler doğrultusunda en uygun tedaviyi planlamaktayız. 

Medipol Mega Üniversite Hastanesi
Prof. Dr. Muhammed Emin Akkoyunlu
Göğüs Hastalıkları Uzmanı
19 Ocak 2022