Sitede Ara

Yazın sıcağını, serin havuzlarda atlatmak isteyenler dikkat! Havuzlardan bulaşan mikroplar sizi hasta edebilir…


Sıcakların iyice bunalttığı şu günlerde serinlemenin yolu, denize gitmek. Ancak denize gidecek vaktimiz yoksa çoğu zaman sitelerin havuzları veya hafta sonu gidilen otel havuzları tercih ediliyor. Yaz ayının gelmesiyle birlikte enfeksiyon hastalıkları da hızla artıyor. Peki, havuzlar sağlığımız için ne kadar güvenli? Bu sorunun cevabını Medipol Üniversitesi Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Mikrobiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Mesut Yılmaz cevapladı. Doç. Dr. Yılmaz’a göre havuzlardaki suyun dezenfeksiyonu için yoğun bir şekilde klor kullanılıyor ancak klor mikroorganizmaları çok hızlı öldüremiyor. Hatta bir grup mikroorganizma doğası gereği klora karşı dirençli. Ölmesi için saatler, bazen günler gerekebiliyor. Sadece havuzlar değil tatil yerlerindeki sauna, kaplıca gibi aynı ortamdaki suyun buharını solumanın da enfeksiyona neden olabileceğini belirten Doç. Dr. Yılmaz, bu tür maruziyetlerin sindirim sistemi, deri, kulak, solunum yolları, göz enfeksiyonları doğurabileceğini vurguluyor.

HAVUZA GİRERKEN DUŞ ALIN
Doç. Dr. Yılmaz, havuzlarda en sık rastlanan enfeksiyonun ishal olduğunu belirtiyor. Çünkü dışkının gramı bile milyonlarca mikroorganizma içeriyor. Havuza bulaştırılacak dışkı, sonrasında hastalık sebebine dönüşebiliyor. Bu yüzden havuza gireceklerin mutlaka duş alması gerekiyor. Özellikle çocuklar, gebe kadınlar, organ nakilli olanlar, kemoterapi alan kanser hastalar havuzdan en kolay mikrop kapıp hemen hastalanacak riskli gruplar arasında yer alıyor. Havuz sularından bulaşan ve sık görülen bir diğer enfeksiyon ise konjonktivit. Gözlerde kızarıklık, batma, yanma, çapaklanma, kapaklarda şişlik gibi şikayetlerin yaşandığı konjonktivitte ağrı yaşanabiliyor. Bu yüzden Doç. Dr. Yılmaz uyarıyor: “Havuza girerken deniz gözlüğü kullanılmalı, sudan çıkar çıkmaz duş alınmalı ve el hijyenine dikkat edilmeli. Eğer konjonktivit başlamışsa hemen doktora başvurulmalı.”

ENFEKSİYONU NASIL ÖNLERİZ?
  • İdrar, dışkı, ter ve kiri olabildiğince sudan uzak tutmalı,
  • Eğer ishal varsa suya girilmemeli,
  • Suya girmeden duş alınmalı,
  • Suyun içine idrar ve dışkı yapılmamalı ,
  • Havuz suyu yutulmamalı,
  • Eğer çocukla beraber havuzda iseniz belli saatlerde çocuklar tuvalete götürülmeli,
  • Mikroorganizmaya maruz kalındığında bol miktarda sıvı tüketilerek enfeksiyonun etkisi azaltılmalı,
  • Şezlonglarda gerekli temizlik önlemleri alınmalı. Havluların nemli kalması bakteri ve mantar oluşumuna sebep olduğundan havlular her kullanıştan sonra yıkanmalıdır.