Sitede Ara

Erkeklerde akciğerden sonra en sık görülen kanser türü olan prostat kanserinden Da Vinci robotla yapılan ameliyatla kurtulabilirsiniz.

Günümüzde bütün kanserler arasında dörtte bir orana ulaşan prostat kanseri, erkeklerde görülen kanserler arasında akciğer kanserinden sonra ikinci sırada bulunuyor. Tüm kanserler içerisinde prostat kanserine yakalanma riski ise %27. Prostat kanseri ortalaması; dünyada yüz binde 28, Avrupa’da yüz binde 60, ülkemizde ise yüz binde 37 oranlarında seyrediyor. Bu da demek oluyor ki, tüm dünyada yılda yaklaşık 900 bin kişiye prostat kanseri tanısı konuluyor. Öte yandan yılda yaklaşık 258 bin kişi prostat kanseri sebebiyle hayatını kaybediyor. Her 7 erkekten biri prostat kanserine yakalanma, her otuz altı erkekten biri de prostat kanserinden ölüm riski taşıyor. Prostat kanseri erken evrede yakalandığında ve doğru tedavi uygulandığında başarı oranı %90’a yakındır. Öte yandan, prostat kanseri elli yaşın altındaki erkeklerde çok nadir görülürken, sıklıkla altmış yaş üstü erkeklerde ortaya çıkar. 

PSA TARAMASI GEREKİR

Hastalığın nedenleri tam olarak bilinmemekle birlikte genetik ve çevresel faktörler etkili olduğu biliniyor. Prostat kanseri erken dönemde herhangi bir şikâyete sebep olmaz, hastalara tanı daha çok yapılan PSA taraması ve muayene ile konulur. Elli yaşından sonra PSA yüksekliği sebebiyle yapılan biopsi ile prostat kanseri tanı oranı %80’dir, %20 oranında ise rektal muayene sonrası yapılan biopsi ile konulur. PSA taramasıyla birlikte prostat kanserinden ölüm oranları düşmüştür. PSA taraması bize daha erken evrede kanser yakalama ve tedavi etme şansı sağlamıştır. Tüm kanserlerde olduğu gibi prostat kanserinde de erken tanı hastalıktan kurtulma şansını artırmaktadır.

İDRAR KAÇIRMASI ENGELLENİR

Erken teşhis sonrasında, prostat kanseri hastalar ameliyat edilir. Prostat cerrahisinde, robotik cerrahinin diğer organ kanserlerinden farklı olarak kanserden kurtulmanın yanında hastanın idrar kaçırmaması ve önceki cinsel fonksiyonlarının korunması gibi iki önemli avantajı da bulunuyor. İdrar tutmayı sağlayan sfinkter hemen prostatın önünde bulunduğu gibi, sertleşmeyi sağlayan sinirler de prostatın üzerinden geçerek penise ulaşırlar. Prostat kanser cerrahisinde bu iki dokunun korunması da çok önemlidir. Robotik cerrahide kullanılan Da Vinci, sağladığı 3 boyutlu ve 16 kat büyütme, ayrıca kollarının 540 derece hareketiyle cerrahın çok iyi görmesini ve dokuları daha iyi korumasını sağlar. Robotik cerrahide hastaya uygun pozisyon verildikten sonra 8 mm’lik 4 ve 10 mm’lik bir adet delik açılarak kamera, robotun 3 kolu ve aspiratör yerleştirilir. Hastanın başında asistan doktor ve hemşire dururken, cerrah konsola geçerek operasyonu yapar. Bu cerrahide robot cerrahin 3 boyutlu istediği kadar büyütebildiği mükemmel bir görüş, ayrıca robotun kollarının 540 derece hareket etmesiyle çok mahir iş yapmasını sağlar. Ancak unutulmamalıdır ki, robot ameliyatı yapmaz. Operasyonun başarısı tamamen cerrahın deneyimine bağladır.

DOÇ. DR. ZİYA AKBULUT