Sitede Ara

Daha çok kış aylarında ortaya çıkan ve çocuklarda ishalle kendini gösteren rota virüsü, böbrek yetmezliğine sebep olabiliyor.

Çocuklarda ishal ve ishale bağlı olumsuzluklar, havaların ısınması, besinlerin bozulması, mikroorganizma ve onların toksinlerinin yiyecek ve içeceklere bulaşmasına bağlı olarak genellikle yaz mevsiminde görülür. Fakat rota virüse bağlı midebağırsak enfeksiyonları özellikle kış mevsiminde sık görülür. Rota virüse bağlı enfeksiyon tablosu çoğu zaman kusma, karın ağrısı ve ateş yakınmalarıyla başlayıp günler içinde bazen 2-3 haftaya kadar uzayabilen sulu ishal ile seyreder. Kusmaya bağlı yetersiz sıvı alımına uzayan ishal sonucu eklenen sıvı kaybı çocuklarda dehidratasyon, böbrek yetmezliği ve hatta şoka kadar ilerleyebilen klinik tablolara yol açabilir. Zamanında ve uygun şekilde müdahale edilmediğinde çocuğun kaybedilmesine sebep olabilir. Rota virüs enfeksiyonu, virüs bulaşmış yiyecek ve içeceklerin ağız yoluyla alınmasını takiben 1-3 gün sonra (ortama 2 gün) kusma ve ateş ile kendini gösterir. Sulu ishal 1-3 günlük kusma ve ateşten sonra ortaya çıkar ve ortalama 5 gün sürer. Bebeklerde sık ve ciddi bir ishal nedeni olan rota virüs enfeksiyonu hastaneye yatmayı gerektiren ishallerin başında gelir. Enfeksiyon, erken süt çocukluğu döneminde uygulanan 2-3 doz rotavirüs aşısı ile %50-80 oranında önlenebilmektedir. Enfeksiyonun geçirilmesi tam bağışıklık sağlamaz ancak tekrarlayan enfeksiyonların şiddeti daha hafif olur. 

VİRÜS GÜNLERCE CANLI KALIR

Virüs bulaşmış su ve gıdanın ağız yoluyla alınması veya virüs bulaşmış yüzeylere temas sonucu bulaşma meydana gelir. Virüs ellerde saatlerce, katı yüzeylerde günlerce canlı kalabilir. Enfeksiyonu olan bebeklerin dışkılarında çok sayıda virüs bulunmakta olup bebeklerin bakımını üstlenen kişilerin hijyene yeteri kadar özen göstermemesi en önemli bulaştırma nedenidir. Kreş gibi birçok bebeğin ortak bakıcılar tarafından bakımlarının yapıldığı yerlerde bez değiştirme sonrası ellerin yeterince yıkanmaması salgınlara yol açabilir. Hastane ve okullarda yetersiz el hijyeni de salgınlara yol açabilir. Çoğunlukla büyük çocuk ve yetişkinlerde virüs belirti vermeksizin dışkılarla yayılabilir. Tuvalet sonrası el temizliğine dikkat edilmemesi diğer mikroplar gibi rotavirüsün de çocukların çoğunlukla elleriyle dokunacağı yüzeylere virüsü taşıyabilir. Bu durum, çocukların virüs bulaşmış elleri ile ağız yolundan virüsü almasına ve hasta olmalarına yol açabilir. Virüs bağırsak epiteline zarar vererek emilimi bozar ve aşırı dışkılama sonucu su ve tuz kaybına yol açar. Su kaybına bağlı olarak göz küreleri çöker, ağız kuruluğu ve huzursuzluk ortaya çıkar. Karın cildi gerginliğini kaybeder. Tuz kaybının da etkisiyle halsizlik ve kan basıncında düşme gözlenir.

ANTİBİYOTİK GEREKMEZ

Hastalığın tanısı; klinik bulgulara ilave olarak hızlı antijen testiyle dışkıda virüsün saptanması esasına dayanır. Tedavide ise hastalık belirtilerinin düzeltilmesine yönelik yaklaşım sergilenir. İshal kesici ilaç kullanılması ya da antibiyotik tedavisinin yeri yoktur. Kusma ve ishal nedeniyle kaybedilen su ve tuzların yerine konulması tedavinin esasını oluşturur. Ağız yoluyla beslenebilen ve kusması olmayan çocuklarda hazır ticari formları bulunan tuz-şeker karışımı elektrolit çözeltileri her ishalin ardından verilmelidir. Anne sütüne devam edilmesi, elektrolit kaybını azaltıcı etkileri nedeniyle yoğurt, patates, muz, pirinç lapası ve bol su şeklinde beslenme uygun olacaktır. Ağız yoluyla yeteri kadar sıvı verilemiyor ya da çocuk sürekli kusuyor ise hastaneye yatırılarak damar içi yoldan sıvı ve elektrolit tedavisi uygulanmalıdır. 2 ayın üstündeki bebeklere ilk dozu en geç 3’ncü ayda olmak üzere 2 veya 3 doz aşı uygulanarak hastalıktan korunulabilir. 2 doz (rotarix) veya 3 doz (rotateq) oral aşı uygulaması ilk 6 ay içinde tamamlanmalıdır. Aşıların koruyuculuğu %100 değilse de aşılanmış çocuklarda sonradan ortaya çıkacak hastalığın şiddeti aşılanmamış olanlara göre daha hafif olmaktadır.