Sitede Ara

{%= Faq.Title %}
Her skolyozu ve kifozu olan ameliyat olabilir mi? Sırtta kötü görünüme yol açan skolyoz hastalığı için 40 derecenin üzeri, kifoz hastalığı için 75 derecenin üzeri eğrilikler genel kabul edilen ameliyat kriterleridir.


Skolyoz ve kifoz hastalıkları gövdenin simetrisini bozan, sırtta kötü görünüme yol açan ciddi hastalıklardır. Vücut dengesinin ve dış görünümünün bozulmaması için ameliyat gerekebilir. Burada önemli soru herkese ameliyat gerekip gerekmediğidir. Skolyoz ya da kifoz hastalıklarında sırtta eğrilik başlaması ve doktora başvurmanız ile beraber doktor eğriliğinizi takip eder, hastalığın ilerleyip ilerlemediğini anlamaya çalışır. Öncelikle sırtınız muayene edilir. Her yapılan muayenede vücudun dengesi, sırtta asimetri olup olmadığı değerlendirilir. Tetkik olarak öncelikle röntgen çekilir. Skolyoz röntgeni dediğimiz daha özel bir röntgenle vücudunuzun duruşu incelenir. Omurgadaki eğrilik ölçülür. Skolyoz hastalığı için 40 derecenin üzeri, kifoz hastalığı için 75 derecenin üzeri eğrilikler genel kabul edilen ameliyat kriterleridir. Fakat sadece röntgenle ameliyat kararı alınmaz. Hastanın yaşı, eğriliğin vücuda zarar verip vermediği, vücudun bir tarafa aşırı kaykılması ameliyat kararını etkileyen faktörlerden bazılarıdır. İlerleyen eğriliklerde cerrahi müdahale yapılır. Merak etmeyin tüm skolyozların sadece %2-3’ü ameliyata ilerler. Diğerlerinin ya ilerlemesi kendiliğinden durur ya da korse ve egzersiz tedavisi ile ameliyat gerektirmez.

YÜZME ÖNERİLİYOR
Hastalığın ilerlemesinde en önemli faktör hastanın yaşıdır. Çocuklarda hızlı boy atma sırasında bu eğrilikler bir anda ilerler. Hasta bu dönemde kısa aralıklarla takip edilir, gerekirse eğrilik ilerlemeden korse verilir. Spor, özellikle yüzme sporu önerilir. Ama çocuk isterse diğer sporları da yapabilir. Ağırlık kaldırması istenmez. İlerleme riski hastanın genetiğiyle ilgilidir. Ne yazık ki bugün hastalığın ilerleyip ilerlemeyeceğini genetik test ile öngöremiyoruz. Ama bu konuda yoğun çalışma yürütülmekte. Muhtemelen yakın gelecekte hangi eğriliklerin ilerleyeceğini bileceğiz ve ilerlememesi için erken önlem alacağız. İlerleyen eğriliklerde ilk verilen tedavi korse tedavisidir. Bu zor bir tedavidir. Her şeyden önce büyüme kapasitesi olan çocuklara verilir. Vücudun ölçüsüne göre termoplastik materyalden yapılır. Terleyen çocuklarda ve özellikle yaz aylarında zor kullanılır. Vücudun korseye alışması zaman alır. İlk aylarda alışmak için korse tam gün giyinilir, sadece günde 1-2 saat çıkarılmasına izin verilir. Kişisel bakım ve spor yaparken korse kullanılmaz. Özellikle uykuda kaslar gevşek olduğundan muhakkak korse giyilmelidir. İlerlemesi duran eğriliklerde korsenin dozu azaltılır. Yani giyilme süresi yavaş yavaş azaltılır. Uzun süreli korse kullanılmasının da zararı olduğundan tedavi en fazla 1-2 sene sürdürülür.

İMPLANTLAR HAREKETİ ENGELLEMEZ
İlerleyen, vücut görünümünü ve asimetrisini bozan eğriliklerde ameliyat kararı verilir. Her yaşa göre ameliyat çeşitleri farklıdır. Çocuklarda vücudun büyümesini engellemeyen özel implantlar kullanılırken yaşlılarda kemik çimentolu, kemik erimesi için yapılmış vidalar kullanılır. Amaç aynıdır; vücuttaki eğriliği düzeltip vücudu o halde sabitlemek. Kemik düzeltilmiş pozisyonda kaynatılmaya çalışılır. Bu kaynama ufak çocuklarda hemen olurken ileri yaştaki yetişkinlerde olmayabilir. Kaynama olmaması konulan vidalara çok stres bindirir. Uzun dönemde vida kırılmasına yol açar. Tekrar ameliyat gerektirebilir. Kaynama tamamlanırsa vidalar çıkartılabilir. Kullanılan vidalar insana zarar vermeyen titanyum alaşım vidalardır. Çelik vidalara göre vücutta çok daha az atık bırakır. Eğer hastayı rahatsız etmezse, batma yapmazsa çıkarılmadan kalabilir. Genelde hastaların çoğu konulan implanttan şikâyet etmez. Ama bazen yaslanırken sırtındaki vidaların çıkıntılarından rahatsız olanlar olabilir. Bu durumda vidalar yine ameliyatla çıkartılır. Ama merak etmeyin bu ameliyat ilk ameliyata göre hem daha az ağrılı, hem daha kısa sürelidir. Yara çabuk iyileşir. Vidaların çıkarılmasını daha çok gerektiren neden uzun süre sonra gelişen geç enfeksiyonlardır. Bu durumda vidalar çıkarılmadan enfeksiyon geçmez. İmplantlar ise vücudun görünümünü bozan kısmı düzeltmek için konulur. Hareketi sağlayan eklemlere konulmaz. Bu nedenle hastanın hareketini engellemez. Fakat özellikle sırtta esneklik kaybı görülür. Bu esneklik kaybının çok olmasını engellemek için hastalığın erken tedavi edilmesi önemlidir.

AMELİYATIN GÜZEL YANI: BOYUNUZ UZAR!
Peki, ameliyat kararı verince hasta kendini ameliyata nasıl hazırlar? Esasında çok hazırlayamaz. Çünkü böyle büyük cerrahilerde her zaman insan stres olur. Hatta ameliyat sonrası bile stres devam eder. Önemli olan vücudunuzdaki bozulmanın farkına varmanız ve bunun düzeltilmesini istemenizdir. Size en yardımcı olacak olan yine kendinizsiniz. Ne kadar güzel ameliyat yapılırsa yapılsın insanın ‘ben iyileşeceğim’ demesi çok önemlidir. Tecrübelerimizden gördüğümüz kadarıyla iyileşmek isteyen, moralini yüksek tutan hasta iyileşir. Bu nedenle moralin yüksek tutulup, ameliyat sonrası ne kadar güzel görünüleceği düşünülmeli. Bu tip cerrahilerin güzel bir yanı da vardır. Eğrilik düzeltilince insanın boyu uzar. Ameliyat sonrası kıyafetler kısa gelir. Vücudun yeni haline alışması ve dengesini sağlaması birkaç ay ya da bir iki yıl alır. Vücut yeni duruma adapte olunca, kendini dengeler.