Sitede Ara

Meme kanserine sadece kadınlar yakalanmıyor


Meme kanseri çağımızda yalnızca kadınların değil, aslında tüm bireylerin korkulu rüyası haline geldi. Tüm meme kanserlerinin %1-2’si erkeklerde görülmekle beraber, bu oran az gibi görülmesine rağmen maalesef erkek hastaların hastaneye başvuruları daha geç olduğundan çoğunlukla tedaviye daha geç dönemlerde başlanabiliyor. Bu yüzden bu hastalık daha saldırgan seyrediyor. Erkeklerde meme kanseri riskini Medipol Üniversite Hastanesi Genel Cerrahi ve Meme Cerrahi Uzmanı Yrd. Doç. Drç Pelin Basım ile konuştuk.

Meme Kanseri Risk Faktörlerini madde madde sıralar isek;

1-         Jinekomasti ( Erkeklerde kontrolsüz meme büyümesi)

2-         Sigara ve aşırı alkol tüketimi

3-         Göğüs duvarına önceden alınmış radyoterapi (lenfoma, akciğer kanseri tedavisi gibi)

4-         Hormon takviyesi için bitkisel preparat kullanılması

5-         Kilo vermek için bitkisel preparat kullanılması

Meme dokusu bulunan her birey meme kanserine yakalanma riski taşımakla beraber; obezite, göğüs duvarına erken yaşlarda çeşitli nedenlerle alınmış radyoterapi öyküleri, aşırı alkol ve sigara tüketimi, fazla şeker tüketimi, jinekomasti (anormal meme büyümesi) ve genç yaşlarda kullanılmış hormon preparatları bu riski arttırıyor. Dolayısıyla bu gibi risk faktörlerini taşıyan erkek hastaların da en az kadın hastalar kadar hastalık konusunda duyarlı ve bilinçli olması gerekiyor.

Dünya Sağlık Örgütü’nün erkekler için hazırladığı bir takip ve tarama programı bulunmuyor. Bu durumda kişinin memesinde fark ettiği herhangi bir anormallik ( memede büyüme, şişlik, sertlik, ciltte renk ve şekil değişikliği vs) anında ilgili meme cerrahisi hekimine başvurmasını şiddetle tavsiye ediyoruz.

Bir bireyin cinsiyeti meme kanseri riski taşımasını engellemediğinin özellikle altını çizmek istiyorum. Erkekler de artık kadınlar gibi kendi kendine muayene etmeyi öğrenmelidir. Çağımızın hastalığı olmakla birlikte daha eskiden de erkeklerde meme kanseri hastalığı vardı, fakat bilinmiyordu. Hastalık anlaşılamıyordu, çünkü akla gelmiyordu. Göğüs duvarında ellerine gelen her sertlik için mutlaka hekime muayene olmanız gerekiyor. Erkekler de koltuk altındaki kitlede meme kanseri habercisi olabilir. Aynı kadınlarda olduğu gibi görüntülenebiliyor.

ORANLAR HAKKINDA: Dünyada erkeklerde meme kanseri görülme oranı %1den %2’ ye çıktı. Bunun yanında özellikle Karadeniz bölgesinden gelen erkek hastalarımız çoğunluktadır.

Meme kanserinin 8 sinyali!

Meme hastalıklarının tümü kanser değildir ve elbette hastaların büyük bir bölümü endişe ile başvurdukları hastane koridorlarından rahatlamış bir şekilde ayrılıyorlar. Ancak genel yıllık meme kontrollerini düzenli olarak yaptırmayan bireyler için hastaneye başvurmalarını gerektiren en önemli meme bulguları şunlar olacaktır.

1-      Memede ele gelen kitle- Memedeki yeri, boyutu, ağrılı olup olmaması önemli olmayıp memesinde yeni fark ettiği bir kitle ile karşılaşan her birey meme cerrahisi kliniklerine muayene olmalıdır

2-      Meme ucunda içeri çökme

3-      Meme derisinde portakal kabuğu görüntüsü

4-      Meme derisinde çekilme, deride gamzelenme olması

5-      Meme başından kanlı akıntı

6-      Memeler arasında hızlı gelişmiş boyut farkı (kadınlar için)

7-      Koltuk altında ele gelen kitle

Meme kanserinde kişiye özel tedavi!

Her hastalıkta olduğu gibi Meme kanserinde de son 10 yılda kat edilen ciddi ilerlemelerle artık kişiye özel hasta tedavi metodları geliştirebiliyoruz. “Önce hastalık değil, önce hastanın kendisi” mantığıyla her hastanın hastalığının kişiye özel olduğunu ve tümör biyolojisine göre verilmesi gereken tedavi metodlarının değişkenlik gösterebileceğinin farkındayız. Hastanın yaşı, tümörünün cinsi ve yaygınlığı, koltuk altı tutulumu olup olmadığı, memenin boyutu ve tabii en önemlisi hastanın duygusal beklentilerinin de mümkün olduğunca karşılanması, tedaviye karar verirken göz önünde bulundurduğumuz en önemli kriterlerdir. Bu nedenle kurulmuş “Meme Kanseri Konseyi”miz haftadır bir gün toplanır ve hastanın tedavisinde aktif rol oynayacak meme cerrahisi, medikal onkoloji, radyasyon onkolojisi, nükleer tıp, patoloji ve radyoloji branşlarından uzman hekimlerin oluşturduğu bu topluluk her hastayı tek tek inceleyerek uygun tedavi metodunun belirlenmesinde ortak bir karar alır. Burada önemli bir nokta da hasta yaşının gitgide erken yaşlara çekilmesinden dolayı organ kaybının yaratacağı psikolojik zararları en aza indirmek için olası vakalarda meme koruyucu cerrahi yöntemleri kullanmak, bunun mümkün olmadığı durumlarda ise Plastik Cerrahi ekibi ile ortak çalışma yaparak eş zamanlı rekonstrüksiyonları arttırmaktır.

BESLENMEYE DİKKAT EDELİM!

Kanser hastaları sıklıkla hekimlere ne yiyip ne içmeleri gerektiği sorusunu sorarlar. Aslında bunlar için sağlıklı beslenme önerileri dışında verilebilecek çok fazla sihirli formül yoktur. Ancak meme Cerrahisi ekibi olarak meme kanseri hastalarına şeker tüketimini mümkün olduğunca aza indirmelerini tavsiye ediyoruz. Tedavi sırasında kilo almalarını önlemek için dengeli beslenme tarifleri uygulamalarını, karbonhidrat alımını tüm gıdalarının %35’ini geçmeyecek şekilde düzenlemelerini öneriyoruz. Yine hastalarımızın kefir, yoğurt, süt gibi probiyotik içeren ve bağışıklık sistemini güçlendiren besin maddelerini tüketmeleri hastalığın iyileşme sürecinde enfeksiyonlara yakalanma riskini azaltacağından etkilidir. Ancak tekrara belirtmek isterim mucize diyet, mucize yiyecek yoktur. Sadece sağlıklı beslenme protokolleri vardır.