Sitede Ara

Meme Kanserinde Erken Teşhisin Önemi

{%= Faq.Title %}

Meme Kanseri Nedir? 

Memede hücrelerin düzensiz olarak çoğalması ve önce etrafına daha sonra da lenf bezleri, kemikler, karaciğer, akciğer gibi diğer organlara yayılmasına meme kanseri denilmektedir. 

Meme Kanserinin Oluşmasına Neden Olan Faktörler Nelerdir?

Meme kanserinin oluşmasını tetikleyen birçok faktör bulunmaktadır. Yaş ilerledikçe meme kanseri yüzdesinde artış görülmektedir. Diğer faktörleri ise aşağıdaki gibi sıralanmaktadır.

 • Aşırı kilo
 • Doymuş yağ ile beslenme
 • Sigara
 • Alkol
 • Sedanter yaşam
 • İlk adet kanamasının erken oluşması
 • Geç yaşta menopoz
 • Geç yaşta anne olunması ya da hiç doğum yapmama
 • Bebeğini emzirememe

Meme Kanserinde Teşhis Nasıl Konulmaktadır?

Meme kanserinin ilk teşhisi kendi kendine meme muayenesi ile şüphelenerek meme polikliniklerine gelen kadınların muayene ve tetkikleri sonrasında konulmaktadır. Bu nedenle kadınların kendi kendine meme muayenesi kriterlerini mutlaka öğrenmeleri gerekmektedir. Ele gelen bir kitle varsa veya bir çekinti, kızarıklık, anormal bir meme başı oluşumu gözlemleniyorsa muhakkak hekim muayenesini yaptırılmalıdır. Kırk yaşından sonra olmazsa olmaz mammografi kırk yaşından önce de şikayetlerine göre meme ultrasonuyla teşhisi konulmaktadır.

Meme Kanserinin Görülme Sıklığı Nedir?

Yetmiş dört yaşına kadar yaşayan kadın popülasyonunun Amerikan verilerine göre sekizde biri Avrupa verilerine göre on ikide birinde meme kanseri görülebilmektedir. Yani her on iki kadından biri yetmiş dört yaşına kadar meme kanseriyle karşılaşmaktadır. Ancak bu hastalığa yakalanan birçok kadın da erken teşhis ile iyileşerek gündelik hayatlarına devam edebilmektedir. Bu nedenle meme kanserinin görülme sıklığı ne olursa olsun erken teşhis ile tedavi şansı bulunmaktadır. 

Meme Kanseri Genlerinin Önceden Tespit Edilmesi Mümkün mü?

Meme kanserinin genlerini tespit edebilmek mümkündür. Akrabalarında meme kanseri olan kadınların meme kanseri mutasyon genlerine bakılarak tespit edilebilmektedir. Test sonucu pozitif çıkan hastaların yaşam boyunca meme kanserine yakalanma riski %80 gibi bir oranla karşımıza çıkmaktadır. Bu yüzdelik dilim içerisinde yer alan kadınlara doğum ve emzirme sonrası memelerinin içini boşaltmalarını öneriyoruz. 

Tüm kadınlar kırk yaşından sonra şikayeti olmasa dahi meme muayenesi ve mamografi çektirmek durumundadır. Kendi kendini meme muayenesi yirmi yaşından sonra başlamaktadır. Otuz, otuz beş yaşından sonra da doktor tarafından muayeneye edilmelidirler. Tarama olarak kırk yaş sonrasında mammografi önemlidir. 

Meme Kanseri Erkeklerde Görülür mü?

Meme kanseri erkeklerde de görülebilmektedir. Erkeklerde rutin kontrole gerek duyulmamaktadır ancak erkeklerin meme dokusu daha küçük olduğundan memede ele gelen sertlik, kitle fark edildiğinde mutlaka genel cerrahi uzmanına başvurulmalıdır.

Meme Kanseri Kaç Evreden Oluşur? 

Meme kanseri başlıca dört evreden oluşmaktadır. Biz mümkün olduğunda hastalığı erken evrede yani birinci evrede tespit etmeye çalışmaktayız. Evre dört metastaz yani etrafa yayılmış meme kanseri anlamına gelmektedir. Dördüncü evre meme kanserinde ne yazık ki cerrahi olarak işlem yapmak mümkün olmamaktadır. Böyle bir durumda medikal tedavilere yönelmek gerekmektedir. 

Ülkemizde ve tüm dünyada meme kanserini tespit eden, yıllar önce de olduğu gibi şu anda da en güncel, en modern test mamografidir. Momografi sayesinde oluşum evresinde bulunan kanserli yapıyı tespit edebilmekteyiz.  Ayrıca MR ve ultrason ile oluşan kitlenin durumunu belirlemekteyiz. Kanseri teşhis etme konusunda elimizde bulunan bu teknoloji sayesinde hastalığın evre atlamasını engelleyebilmekte, oluşum safhasında veya evre bir de tespit edebilmekteyiz. 

Meme Kanseri Tedavisi Olmuş Hastada Hastalık Tekrarlar mı?

Meme kanserinin ne yazık ki tekrarlama riski bulunmaktadır. Burada önem kazanan durum, hastaları yakın takibe almak, sağlık durumlarını sürekli kontrol etmektir. Hastalığın oluşmasını engellemek adına bir takım önlemlerin de alınması gerekmektedir. 

 • Sağlıklı beslenme alışkanlığı kazanmak
 • Doymuş yağ oranı yüksek olan fast food tarzı beslenmeden uzak durmak
 • Düzenli spor yapmak
 • Alkol, sigaradan uzak durmak
 • Düzenli sağlık kontrolü yaptırmak

Spor önemlidir. Çünkü vücuttaki kolesterol seviyesini düşürerek kansere neden olabilen östrojen seviyesini azaltmaktadır. Bu nedenle sporun mutlaka hayatın bir parçası haline getirilmesi gerekmektedir.

Amerika Birleşik Devletleri'nde kırk yaşından sonra yıllık mamografi önerilmektedir. Avrupa ülkelerinde ve ülkemizde kırkla elli yaş arasında risk faktörü yoksa iki yılda bir. Eğer risk faktörü varsa yılda bir mamografi. Elli yaşından sonra da yılda bir mamografi taraması önerilmektedir. Herhangi bir şikayet durumunda mammografi tek başına yeterli değildir. Doktor muayenesi, mamografi ve ultrason gerekebilmektedir. 

Kadınlar Kendi Kendine Meme Muayenesi Ne Zaman Yapılmalıdır?

Yimi yaşından başlayarak adet gören kadınlarda adetin yedinci günüyle onuncu günü meme dokusu daha yumuşak olduğu için elle meme muayenesi yapılmalıdır. Ayna karşısına geçilerek meme kontrolü yapılmalıdır. Nelere dikkat edilmelidir? Memede çekinti, şişlik, akıntı olup olmadığına dikkat edilmelidir. Kadınlar elle meme muayenesi yapmaya başladıkça konu hakkında farkındalıkları da gelişerek en ufak değişikliği bile anlayabilecek duruma gelmektedir. Memede ele gelen kitlelerin büyük bir kısmı kanser değildir. Ancak her ne olursa olsun ele gelen kitlenin doktor tarafından incelenmesi gerekmektedir.

Fibrokist ve Fibroadenom Nedir?

Fibrokistler üzüm tanelerini andıran yapıya sahip kistlerdir. Fibroadenomlar iyi huylu kitlelerdir. Bahsedilen bu lezyonlar iyi huylu oluşumlardır. 

Mamografi Meme Kanserine Neden Olur mu?

Mamografinin verdiği gen ışınlarının meme kanserinin oluşumuna bir etkisi olmadığı ispatlanmıştır. Böyle bir bilgi kesinlikle yoktur.  

Meme Kanserinde Cerrahi Yaklaşımlar Nelerdir?

Meme cerrahisinde öncelik memeyi korumaya yöneliktir. Bu nedenle her cerrah memeyi ampute etmeden kitleyi almayı tercih etmektedir. Tabii bu kanserin durumuna göre değişiklik göstermektedir. Ne yazık ki bazı durumlarda bu mümkün olmamaktadır.  Eğer meme kanseri yaygınsa veya meme küçük kitle büyükse memenin tümünü almak gerekmektedir. Meme alındığında plastik cerrahi devreye girerek alınan memenin yerine protez, silikon implantlarla veya dokuda kaydırmayla çeşitli müdahaleler yapmaktadır.

Sonuç olarak meme kanserine karşı düzenli kontroller ihmal edilmemelidir. Sağlıklı beslenmeye özen gösterilmeli, olabildiğince sigara ve alkolden uzak durulmalı, egzersiz atlanmamalı, erken yaş çocuk doğurma ve emzirme tercih edilmeli, kendi kendine meme (elle) muayenesi aksatılmamalı, 40 yaş sonrası mamografi çekilmesi ihmal edilmemelidir.

Medipol Mega Üniversite Hastanesi
Prof. Dr. Cem Gezen
Genel Cerrahi Uzmanı
1 Şubat 2022