Sitede Ara

Meme Kanseri için Intra Operatif Radyoterapi


Meme kanseri için intra operatif(ameliyat sırasında) radyoterapi nedir?

Ameliyat sırasında radyoterapi, radyasyonun hasta ameliyathanede iken tümörün çıkarıldığı küçük alana tek bir defada uygulanmasıdır. Bu daha sık olarak yapılan uzun süreli tüm meme ışınlamasından daha farklı bir uygulamadır.

Meme kanseri için intra operatifradyoterapi nasıl kullanılır?

Meme kanserinde intra operatif radyoterapi sıklıkla meme koruyucu cerrahi yapılan hastalara uygulanır. İntra operatif radyoterapi cihazı düşük enerjili yüksek doz radyasyonu direk olarak tümörün çıktığı bölgeye, ameliyathanede, tümör cerrah tarafından çıkarıldıktan hemen sonra verilmesine olanak sağlar. Tümör çıkarıldıktan sonra cihazın küre şeklinde olan uygulama başlığı yerleştirilerek ortalama yarım saat boyunca ışınlama gerçekleştirilir.

Meme kanseri için intra operatif radyoterapi deneysel bir tedavi midir?

Meme koruyucu cerrahi sonrasında intra operatif radyoterapinin Intrabeam cihazı ile yapılmasını test eden, dünyada birçok hastanın tedavi edildiği büyük çalışmalar yapılmış ve bu çalışmalarda seçilmiş hasta grubunda intra operatif radyoterapi ile tüm meme radyo terapisinin birbirine benzer sonuçları olduğu gösterilmiştir. Bu çalışmadan sonra birçok ülkede bu uygulama tüm meme ışınlamasına iyi bir alternatif olarak yerini almıştır.

Kimler intra operatif radyoterapi için uygun adaydır?

Her meme kanseri hastasına intra operatif radyoterapi uygun değildir. Tedaviye uygunluğunuzu öğrenebilmek için lütfen doktorunuza danışınız.

İntra operatif radyoterapinin avantajları nelerdir?

 Tüm radyoterapi işlemi tek defada hasta ameliyat edilirken yapılır. Bunun alternatifi ‘standart’ radyoterapi ise ameliyattan sonra uygulanan 5-6 haftalık uzun radyoterapi seansıdır. İntra operatif radyoterapi ile zaman kazanılır ve hasta için daha uygundur.İntra operatif radyoterapi ile verilen radyasyon dozu çok daha azdır. İntra operatif radyoterapi ile çevre dokulara verilen radyasyon dozu belirgin azalır.

İntra operatif radyoterapinin yan etkileri nelerdir?

 En önemli yan etkisi operasyon bölgesinde şişlik ve ciltte kızarıklıktır, nadiren ciltte ne kroza (doku ölümü) sebep olabilir. Ancak bunların hepsi geri dönüşümlü yan etkilerdir ve genel olarak yaşamı tehdit etmezler.