Sitede Ara

Karaciğer Nakli Hakkında Merak Edilenler

{%= Faq.Title %}

Tıbbın ulaştığı en üst seviyelerden bir tanesi olan organ nakli, basit bir tanımla işlevini yitirmiş bir organın donörden alınan başka bir organla değiştirilmesidir. 

Uzun yıllar bağışıklık sistemini baskılayıcı ilaçlar konusunda başarı sağlanamadığı için karaciğer nakillerde başarısız sonuçlar elde edilmiştir. Ancak zaman içinde ameliyat tekniklerindeki gelişmeler, anestezinin ilerlemesi ve bağışıklığı baskılayıcı tedavilerin ön plana çıkması organ naklinde başarıyı artırmıştır.

Karaciğer Nakli Kimlere Uygulanır?

Karaciğer nakli günümüzde karaciğeri artık yeterli fonksiyon göstermeyen karaciğer yetmezliği olan hastalara ya da karaciğerinde kanser saptanmış ve karaciğer nakli yoluyla kanserin tamamen tedavi edilmesi mümkün olduğu hastalarda uygulanmaktadır. Karaciğer naklinin diğer organ nakillerinde olduğu gibi önündeki en büyük engel, yeteri kadar organ bulunmamasıdır. Eğer biz organlar laboratuvar ortamında üretilmeye başlanırsa çok daha fazla insana nakil yapmak mümkün olacaktır. Ama bugün için ne yazık ki bu konu henüz çözülememiştir. 
Sağlık Bakanlığı uzun yıllardır hayatını kaybeden kişilerden organ bağışını arttırmak için büyük çaba gösteriyor olsa bağış konusunda yeterli sayıya ulaşılamamıştır. Türkiye’de karaciğer nakillerinin yüzde 80’den fazlası canlı vericilerden yapılmaktadır. Halbuki Avrupa'da ve Amerika'da yaklaşık yüzde 90’ı ölmüş vericilerden bağışlanan organlarla gerçekleştirilmektedir. 
Türkiye olarak böbrek ve karaciğer nakli konusunda son yıllarda canlı vericilerden elde edilen organlarla bu açığı kapatmayı başardık ve dünyanın önemli organ nakli ülkelerinden biri olduk. Özellikle böbrek ve karaciğer nakli konusunda bir kişiye karaciğer nakil yapılması gerektiğini söylediğimizde Türkiye'de ilk sorduğumuz soru acaba bir potansiyel canlı vericisi var mı oluyor? 

Kimler Organ Naklinde Canlı Verici Olabilir?

18 yaşını dolduran herkes canlı verici olabilmektedir. Tercihen 50 yaşının altında olması ve önemli sağlık problemlerinin bulunmaması gerekmektedir. Karaciğer, böbrek kadar narin bir organ olmadığı için tam bir doku uyumu gerekmemektedir. En önemli unsur kan grubunun uyumlu olmasıdır. Bir vericinin uygunluğu açısından mutlaka akraba olma şartı aranmamaktadır. Akraba olmayan vericiden alınan karaciğerle de başarılı nakiller yapmak mümkündür. 

Medipol Mega Üniversite Hastanesi
Prof. Dr. Murat Dayangaç
Organ Nakli
31 Aralık 2022