Sitede Ara

Jinekolojik kanserlere teknolojik tedavi

Histerektomi, myomektomi, rahim sarkması, yumurtalık kistleri ve tüplerin açılması gibi iyi huylu ameliyatların yanı sıra rahim ağzı ve rahim kanseri ameliyatları da cerrahi robot yardımı ile gerçekleştirilebilir.

İlk olarak 1985 yılında PUMA 560 robotik cerrahi sistemi beyin cerrahisinde hassas biyopsi almak amacıyla kullanıldıktan sonra 1987 yılında robotik sistem ilave edilmiş laparoskopik ünite ile ilk safra kesesi ameliyatı gerçekleştirilmiştir. 1990 yılında AESOP sistemi bilgisayar desteğiyle hareket eden kollar yardımıyla yapılan endoskopik sistem ilk defa Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi tarafından onaylanmıştır. Bu gelişmelerin ardından tam donanımlı robotik sistemler geliştirilmiş ve tıbbın hizmetine sunulmuştur.  da Vinci Robotik Cerrahi sistem de bunlardan biridir. Cerrahinin birçok alanında kullanılan da Vinci, histerektomi ve miyomektomi ameliyatları başta olmak üzere endoskopik jinekolojik cerrahide standart laparaskopinin kısıtlamalarını ortadan kaldırarak, ileri jinekolojik operasyonların kapalı yöntemle yapılmasına olanak tanımıştır. Robotik cerrahide, birçok kişinin düşündüğünün aksine ameliyatı robot yapmamaktadır. Bu ileri teknolojiyi kullanan deneyimli cerrah gerek açık ameliyatlarda gerekse laparoskopik ameliyatlarda belli bir tecrübeden ve robot eğitiminden sonra bu teknolojiyi kullanır ancak ameliyatı yine kendisi gerçekleştirir. Açık cerrahideki gibi tüm ameliyat hastanın karnı kesilmeden gerçekleştirilmektedir. Genel anestezi altında genellikle göbek deliğinden girilen bir kamera ve bu kameranın rehberliğinde karın boşluğuna sevk edilen 8 mm çapındaki kollar yardımı ile hasta hazırlığını takiben üç boyutlu görüntü eşliğinde ameliyat gerçekleştirilir.

HEM HEKİM HEM HASTA İÇİN AVANTAJ

Standart laparoskopik ameliyatlarda kullanılan enstrumanlardan farklı olarak robot kolları cerrahın el hareketlerini taklit ederek her yöne oynayabilmekte ve açısı değişebilmektedir. Bu sayede jinekoloji alanında özellikle şişman ve hareket kısıtlılığının yaşandığı zor ameliyatlarda laparoskopiye alternatif bir cerrahi teknik olarak kullanılır. Jinekoloji alanında histerektomi, myomektomi, rahim sarkması, yumurtalık kistleri ve tüplerin açılması gibi iyi huylu ameliyatların yanı sıra jinekolojik kanserlerden rahim ağzı ve rahim kanseri ameliyatları da robot yardımı ile gerçekleşebilmektedir. Robot yardımı ile yapılan bu ameliyatların hasta ve hekim açısından bir çok yararları sıralanmaktadır. Hasta açısından özellikle kapalı ameliyatların yara izi yönünden kozmetik iyileşme sonuçları bıraktığı, karın içinde minimal hasar meydana geldiğinden kanama ve ameliyat sonrası yapışıklıkların az olduğu, dolayısıyla hastane yatış süresi ve ameliyat sonrası ağrının daha az olduğu bilinmektedir. Hasta daha çabuk toparlamakta ve günlük hayatına dönmektedir. Hekim açısından bakıldığında ise robotik teknolojide bilgisayar sistemi sayesinde el titremesi içerideki altlere yansıtılmamakta, normal ameliyatlarda ulaşılamayacak kadar dar ve zor alanlara ince ve açılanabilen robotik kollar sayesinde ulaşılabilmektedir. Ayrıca hekimin ergonomik oturur şekilde ameliyat yapması kollarının ve vücudunun yorulmasını ve yorgunluğa bağlı komplikasyonları bertaraf edebilmektedir. Medipol Üniversitesi Hastanesi’nde, daVinci robotik teknolojisinin en son versiyonu olan Xi sistemi mevcut olup gerek genel cerrahi, gerek üroloji ve gerekse jinekolojide bu sistem başarıyla kullanılmaktadır.