Sitede Ara

Toplumun büyük çoğunluğunu etkileyen hemoroid tedavisinde lazer uygulamaları oldukça popüler. Lazer sayesinde yirmi dakikalık işlemden sonra hasta aynı gün taburcu edilebiliyor.

Basur olarak da bilinen hemoroidal hastalık toplumumuzda sıkça görülmektedir. Oran o kadar yüksektir ki hemen hemen 4 kişiden birinde değişik evrelerde görülebilir. Hemoroid, genellikle beslenme ve tuvalet alışkanlıklarındaki yanlışlıklar yüzünden ortaya çıkar. Tuvalette uzun süre kalma, aşırı ıkınma, düzensiz yaşam şekli, kabızlık kolaylaştırıcı sebepler arasındadır. Anal bölge içindeki damar yastıkçılarının şişmesi, sarkması, kanaması ile ağrılı veya ağrısız olarak ortaya çıkar. En sık şikayet şekli tuvalet yaparken olan kanamalardır. Bulunduğu yere göre iç ve dış hemoroidal hastalık olarak adlandırılır. İç hemoroidler kendi içinde 4 evreye ayrılırlar. Tespitinde fiziki muayene ve gerekirse anakopik tetkikine gerek duyulur. Hastalığın tedavisinde ise uygun vakalarda medikal tedavi öne çıkarken, cerrahi tedavi küçük bir oranında gerekmektedir. Medikal tedavi ve öneriler ile hemoroidal hastalığın büyük bir oranında tedavi başarısı sağlanabilmektedir.

İŞLEM YİRMİ DAKİKA SÜRER

Medikal tedavi ile başarı sağlanamayanlarda cerrahi müdahale gerekebilir. Bu yöntemler pakelere lastik band uygulama, lazer veya ultrasonik cihazlar ile koagulasyon veya cerrahi yöntem kulanılarak hemoroid pakelerinin eksizyonu, longo stapler yöntemi ile hemoroidopeksi ameliyatlarıdır. 3 ve 4’üncü evre hemoroidal hastalıkta pakelere yapılan minik bir kesi ile ince lazer probu hemoroid içine girerek damarları koagule eder. Damarları ve hemoroid pakesini büzerek halk arasındaki tabiri ile yakarak kaybolmasına yardım eder. Bu işlem esnasındaki yapılan kesi 2 mm civarındadır. İşlem ameliyathanede genel veya spinal anestezi (belden uyuşturma) altında yaklaşık yirmi dakika sürer. Belirgin acı, hassasiyet beklenmez. Uygun vakalarda aynı gün taburcu edilebilir. Nekahat devresinde de aşırı ağrı beklenmez. Bu tarz ameliyatların en önemli avantajı hastada belirgin açık yara görülmez. Öte yandan her müdahalede olduğu gibi belirli oranlarda nüks etme riski de mevcuttur.

HEMOROİD

Halk arasında basur memesi ya da mayasıl olarak da adlandırılan hemoroid, makatın çevresinde mevcut olan damarların, bacaklarda görülen varisler gibi şişmesiyle oluşan bir hastalıktır.

Nedenleri

Makatta bizim büyük abdestimizi tutmamızı sağlayan 2 adet kas (sfinkter) vardır. Bunlar dış (externol) ve iç (internol) kaslardır. Dış kas bizim kontrolümüzdedir. Büyük abdest yapmak istediğimizde biz dış kası açıyoruz. İç kas buna paralel olarak kendiliğinden açılıyor. İç ve dış kas arasındaki bu uyum bozulduğunda kişi kabız olmasa da ıkınarak, zorlanarak büyük abdest yapar. Bu ıkınma ve zorlanma sonucu meydana gelen basınç artışı buradaki damarların şişmesine neden olur ve hemoroid gelişir. Kesin neden belli olmamakla birlikte hastalığın ortaya çıkmasını kolaylaştıran etkenler vardır. Bunlar; uzun süre ayakta durma, ishal, kabızlık, hareket azlığı, kalp yetmezliği, karaciğer sirozu, uzun süre öksürme ve kusmalar, gebelik, kalın bağırsağın son kısmının tümörleri ve bazı ailelerde kalıtımdır.

Yaygınlığı

Halkın yüzde 30’unda görülen hemoroidin yaş ilerledikçe görülme sıklığı artar. Genellikle 20-50 yaş arasında daha fazla görülen hemoroidlerde kadın ve erkeğe göre büyük bir farklılık söz konusu değildir. Ancak doğumlar ve hareketsiz bir hayat nedeniyle kadınlarda erkeklere nazaran daha sıktır. Yaşamının herhangi bir anında hemoroid geçirmemiş insan adeta nadirdir. Bazen belirti vermeyebilir. Çocuklarda görülmez denecek kadar azdır. ,

Belirtileri

En sık görülen belirti kanamadır. Ağrı, yanma hissi, basınç ve ağırlık duygusu, şişme, kaşıntı, kabızlık hissi, akıntı ve basur memeleri diğer belirtileridir.

Teşhisi

Teşhis, bu bölgenin muayenesi ile konur. Gerekirse endoskopik muayene de (aletle anal bölgeye ve kalın bağırsağın son kısmına bakılması) yapılır. Belirtiler bu bölgenin kanseri ile aynı olduğundan kesinlikle muayene olmadan hemoroid tedavisi yapılmamalıdır.

Tedavisi

Tedavi her hastaya ve hastalığın teşhis edildiği döneme göre değişir. Teşhisi hemoroid olan herkese aynı tedavi yapılacak diye bir kural yoktur. İlaçlarla tedavi mümkün olduğu gibi skleroterapi, bant ligasyonu ve cerrahi tedavinin değişik tipleri de uygulanabilir. Bu tedavi şekillerinden hangisinin yapılması gerektiği yapana ve hastaya göre değişir.