Sitede Ara

Sık veya sulu kaka yapma şeklinde tanımlanabilir. Bebeklerde her zamanki kaka sayısının 2 katına çıkması, büyük çocuklarda günde 3’ten fazla ve sulu dışkılama ishal olarak kabul edilebilir.
Özellikle anne sütü alan bebeklerde kaka kıvamı yumuşak,rengi sarı veya kahverengi olabilir. Kanlı veya siyah kaka daima bir hastalık belirtisidir. İshal çoğu kez bağırsağın bakteri, virus ve parazit ile oluşan enfeksiyonlarına bağlıdır. Antibiyotik kullanan çocuklarda da antibiyotiğe bağlı ishal görülebilir. Viral enfeksiyonlarda bol sulu ve kansız, bakteriyel enfeksiyonlarda kanlı-sümüklü ishal görülür ve yüksek ateş eşlik edebilir.Etken ne olursa olsun çoğu kez antibiyotik kullanımına gerek yoktur. İshal de en önemli nokta bebek veya çocuğun su - Kanlı ishali olan 
- Birkaç saattir yeyip içmeyen
Su kaybı belirtileri olan (ağız kuruluğu, gözyaşının azalması, idrar çıkışının azalması)
Şiddetli karın ağrısı
Uykuya eğilimi olan
Başlangıçta evde,yaşına uygun sıvı (su) ve katı gıdaları (pirinç, patates, ekmek, yoğurt, sebze,meyve) almaya devam etmeli herhangi bir diyet kısıtlaması yapılmamalıdır. Anne sütü alıyorsa daha sık emzirilmelidir. Gazlı içecekler ve hazır meyve suları yüksek şeker içerikleri nedeni ile verilmemelidir.