Sitede Ara

Baş Dönmesinin Nedenleri Nelerdir?

Baş Dönmesi Nedir?

Baş dönmesi kişinin kendisinin ve etrafının hareket ettiği izlenimini uyandıran aslında bir ilizyon tablosudur. Bir hastalık değil, semptomdur. Vücudun denge sistemi birçok sistemden uyarı almaktadır ve bütün bu sistemlerin birbiriyle olan uyumuyla denge sağlanmaktadır. Derin duyu, beyin, yüz, iç kulak  ve iskelet kas sistemi dengeyi sağlamaktadır. Bunların arasındaki herhangi bir uyumsuzluk veya bu aradaki bağlantıları etkileyen herhangi bir hastalık dengesizlik hissedilmesine neden olabilmektedir.

Baş Dönmesinin Nedenleri Nelerdir?

Baş dönmesinde en sık nedenler %75 oranında beyne ait olmayan durumlardır. Bunların içinde de halk arasında kristal kayması diye ifade edilen pozisyonel vertigo tablosudur. Aslında bu iyi huylu ancak acil servislere başvurulmasına neden olan bir tablodur. Genellikle kulak burun boğaz uzmanları tarafından göz hareketlerine bakılarak yapılan manevralarla takip ve tedavisi sürdürülmektedir. Beyin dışındaki diğer nedenlerin bir kısmında da stresör faktörler, boyun kas iskelet sistemine ait bir takım anomaliler, bazı madde kullanımı da etkili olmaktadır. Beyne ait nedenlerde baş dönmesinin %25'lik kısmını oluşturmaktadır. Özellikle acile başvurularda iyi bir fizik muayene çok önemlidir.

Baş Dönmesinde Muayene Nasıl Yapılır?

Baş dönmesinin merkezi sinir sistemine veya periferik sisteme ait olup olmadığının anlaşılabilmesi için iyi bir fizik tedavi muayenesi yapılması gerekmektedir.
Merkezi sinir sisteminde; beyin tümörleri, anevrizmalar, enfeksiyonlar, yer kaplayıcı lezyonlar ve damar tıkanıklıkları gibi hastalıklara baş dönmesi eşlik edebileceği gibi kronik bir takım nörolojik hastalıklarda da baş dönmesi görülmektedir.

Merkezi sinir sistemine ait olan baş dönmelerinin en büyük özelliği baş dönmesi hissi yanında bir takım nörolojik bulguların da eşlik ediyor olmasıdır. Bunlar kollarda, bacaklarda kuvvetsizlik, dengesizlik, çift görme, yutma güçlüğü gibi sorunları da beraberinde getirmektedir.

Böyle Durumlarda Ne Yapılmaktadır?

Fizik muayene sonrasında beyin görüntülemelerine başvurulmaktadır. Beyin görüntülemelerinde MR (Manyetik Rezonans Görüntüleme), beyin damarlarını görmek için MR anjiyo ve beyne giden kan damarlarının beslenmesini herhangi bir tıkanıklık olup olmadığını görmek amacıyla da renkli dopplerler kullanılmaktadır.