Sitede Ara

Bebek için doğal sakinleştirici sayılan anne sütünün, faydası saymakla bitmez. Siz en iyisi yeni doğan bebeğinizi o istedikçe emzirin ve mucizeye bir daha tanık olun…

ANNE SÜTÜ MUCİZEDİR

Emzirme; bebek ile anne arasında kurulan duygusal bağın ilk adımıdır. Bebeğin ruh ve vücut sağlığı için en uygun besin anne sütüdür. Ekonomiktir, her zaman hazır, temiz ve uygun ısıdadır. Sindirimi kolaydır. Organ ve sistemlerin gelişmesini düzenleyen büyüme faktörlerini içerdiğinden bebeğin büyümesini ve gelişmesini hızlandırır. Annenin ilk gelen sütü bebeğin ilk aşısıdır. İçerdiği koruyucu maddeler sayesinde bebeğinizi enfeksiyonlara karşı korur. Anne sütü bebeğin ayına uygun olarak değişen bir içeriğe sahiptir; prematüre bebeği olan annenin sütü prematüre bebeğe, 1 aylık bebeği olan annenin sütü 1 aylık bebeğe, 3 aylık bebeği olan annenin sütü 3 aylık bebeğe göredir. Bu nedenle anne sütü alan bir bebek, ilk 6 ay D vitamini dışında hiçbir ek besine, ek sıvıya veya vitamine gereksinim duymaz. İçerdiği A vitamini ile göz hastalıklarına karşı korur. Anne sütü alan bebeklerde pişik, karın ağrısı ve kabızlık daha az görülür. Anne sütü, ileri yaşlarda gelişebilecek hastalıkların olasılığını da azaltır. Örneğin; alerjik hastalıklar, şeker hastalığı, astım, kanser, damar sertliği, diş çürükleri, obezite vb.

DOĞAL SAKİNLEŞTİRİCİ

Anne sütünün ani bebek ölümü sendromu denilen, beşik ölümleri riskini azalttığına dair yapılmış pek çok çalışma vardır. Anne sütü bebeğiniz için doğal bir sakinleştiricidir. Anne sütüyle beslenen bebekler daha az ağlarlar, daha iyi uyurlar. Bu hem anne sütünün kolay sindirimine hem de anne-bebek yakınlaşmasının doğal sonucu olan birtakım psikolojik faktörlere bağlıdır. Emzirmeyle anne ile bebek arasında var olan duygusal bağ ve bebeğin güven hissi daha da gelişir, belirginleşir. Bebeğin sağlıklı bir kişilik kazanması kolaylaşır. Erken emzirmeyle doğum sonu kanamalar çabuk kesilir, memelerde şişme iltihaplanma olmaz, anne loğusalık dönemini daha sorunsuz geçirir. Rahmin hızlıca normale dönmesi sağlanır. Emzirmeyle anneden salgılanan hormonlar sayesinde, annenin kısa sürede dinlenme ihtiyacı karşılanır, daha huzurlu olur. Emziren annelerde meme, rahim kanserine yakalanma riski daha düşüktür. Peki, emzirirken nelere dikkat edilmelidir? Doğumdan sonra ilk yarım saat ile 1 saatlik süre içerisinde bebek ile annenin teması sağlanmalı, bebek hemen emzirilmeye başlanmalıdır. Takip eden günlerde de bebek her istediğinde sık sık emzirilmelidir. Emzirme saatleri bebekle birlikte belirlenmelidir. Emzirme zamanı konusunda ilk günlerde bebekle inatlaşmadan hareket etmek, sıkıntılı geçme ihtimali yüksek olan dönemin daha kolay atlatılmasını sağlayacaktır. Zamanla bebek ve anne arasında ilişki gelişecek, emzirme için ortak zaman dilimleri belirlenecek ve bebeğin ihtiyaçları anne tarafından daha iyi hissedilir hale gelecektir. Emzirme kalitesini artırabilmek için; öncelikle bebek doğru pozisyonda memeye yerleştirilmeli, geceleri de emzirmeye devam edilmeli. Annenin yeterli ve dengeli beslenmesi de mühimdir.

YALANCI EMZİĞE GEREK YOK 

Biberon, yalancı emzik kullanılmamalı, ek olarak bebeğe su, şekerli su ya da mama verilmemelidir. İlk 6 ay yalnız anne sütü verilmeli ve emzirmeye en az 2 yaşına kadar devam edilmelidir. İlk 6 ay boyunca bebek ayda en az 500 gr veya haftada 125 gr almalıdır. Emzirmeden önce eller mutlaka yıkanmalı, meme uçları da mümkünse yıkanmalı ya da temiz bezle silinmelidir. Emzirme sırasında esas olan annenin ve bebeğin rahat edebileceği en iyi pozisyonun seçilmesidir. Çünkü her bebeğin iyi bir emme yapabilmesi annenin de emzirmeyi mümkün olduğunca uzun süre yapabilmesi ancak rahat bir pozisyonda olmasıyla mümkündür. Bebek burnundan rahat nefes alabilmelidir, bebeğin meme emerken en az bir burun deliğinin açık olduğundan emin olunmalıdır. Bebeğin ağzı memeye doğru yerleşmiş olmalıdır; dudaklar dışa dönük ve meme ucu tam kavranmış olmalıdır. Giysiler, ortam ısısı bebeğe uygun olmalıdır, alt bezinin kirli olması bebeğin emme kalitesini bozabilir.

BEBEĞİNİZDE KOLİK VARSA… 

İlk gelen süt daha az yağ içeren ‘ön süt’tür. Bebek emmeyi sürdürdükçe sütün içeriği değişir, yağ miktarı artar. En fazla yağ içeren süt, emzirmenin sonunda salgılanan ‘son süt’tür. Bu yağ bebek için çok değerli bir enerji kaynağıdır. Bebeğin hem ön süte hem de son süte ihtiyacı vardır. Ön süt başlangıçta bebeğin açlık hissini rahatlatacağı için emmeye teşvik sağlar, son sütteki yağ içeriği de bebeğe doyduğunu hissettirip onu sakinleştirecektir. Bu beslenme ritmi bebekte kolik gelişmesine de engel olur. Eğer bebek bir meme ile beslenmişse, bir sonraki emzirmede diğer meme verilmelidir. Beslenme süresi yeterli olmalıdır. Bebekler normalde bir öğünde alacakları anne sütünün yaklaşık % 50’sini ilk 1-2 dakikada, % 90’ını ilk 5 dakika içerisinde emerler. Normal bir emzirme süresi 15-20 dakika olmalıdır. Bebek ağzını açarak, aranarak, sonunda da ağlayarak açlığını belli eder. İlk haftalarda emzirme aralıkları bir saat, iki saat gibi çok kısa olabilir. Her emzirme sonrası memede yapılan süt miktarı biraz daha artacağından, zamanla beslenme aralıkları uzayacaktır. Beslendikten sonra bebeğin gazı çıkarılmalıdır. Meme emme esnasında bebekler bir miktar da hava yutarlar. Midede sindirim esnasında gaz oluşur, bu oluşan hava-gaz karışımı midenin sol –üst tarafında toplanır, beslenmeden sonra bunun çıkarılması gerekir. Gazı çıkartılan bebeğin midesi yukarıya gelecek şekilde bir süre sağ yan veya gözetim altında yüzükoyun yatırılması uygun olacaktır.

HASTANEMİZİN EMZİRME POLİTİKASI

  • Sağlık Bakanlığımızca belirlenmiş olan Hastaneler İçin Başarılı Emzirme Prensipleri için gerekli kuralları benimsemiş olan hastanemizde;
  • Düzenli aralıklarla tüm sağlık personelinin bilgisine sunulan eğitim programları düzenlenmektedir.
  • Hamile kadınlar, emzirmenin yararları ve yöntemleri konusunda bilgilendirilmektedir. Doğumu izleyen yarım saat içinde emzirmeye başlamaları için annelere, yardımcı olunmaktadır.
  • Annelere, emzirmenin nasıl olacağı ve bebeklerinden ayrı kaldıkları durumlarda sütün salgılanmasını nasıl sürdürebilecekleri gösterilmektedir.
  • Tıbben gerekli görülmedikçe, yenidoğanlara anne sütünden başka bir yiyecek yada içecek verilmemektedir.
  • Anne ile bebeğin 24 saat bir arada kalmalarını sağlayacak bir uygulama benimsenmektedir.
  • Bebeğin her isteyişinde emzirilmesi teşvik edilmektedir.
  • Emzirilen bebeklere yalancı meme veya emzik türünden herhangi bir şey verilmemektedir.
  • Anneler, taburcu olduktan sonra da emzirmeye devam edebilmeleri, karşılaşabilecekleri sorunları çözebilmeleri, bebeklerinin ve kendilerinin kontrollerini yaptırabilmeleri açısından hastanemiz sürekli destek hizmeti sağlamaktadır.

YRD.DOÇ.DR. MELİHA AKSOY OKAN